1. Haberler
  2. Gündem
  3. ‘Aklımı kaybetmek üzereyim!’ Şeriat hukuku hocası laik sisteme sığındı…

‘Aklımı kaybetmek üzereyim!’ Şeriat hukuku hocası laik sisteme sığındı…

Umre için gittiği Suudi Arabistan ziyaretinde "taciz" iddiasıyla tutuklanan Şeriat hukukçusu 7 aydır tutuklu odluğu hastaneden seslendi ' Aklımı kaybetmek üzereyim, lütfen beni kurtarın'

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapan, Ürdün Üniversitesi’nde doktora sürecini sürdüren Muhammed Ali Çağlar, Kabe ziyareti sırasında “Birini kalçasına başını yasladdığı’ iddiasıyla tutuklanmıştı. 7 ayı aşkın bir süredir Suudi Arabistan hapishanelerinde tutuklu bulunan Çağlar ses kaydı ile çağrıda bulundu.

Yaklaşık 7 buçuk aydır insani şartlarda olmayan koğuşlarda tutuklu olduğunu aktaran Çağlar, hapishane görevlilerinin yatak vermediğini iddia etti. 64 yataklı koğuşlarda 126 kişinin yaşamını sürdüğünün   belirten şeriatçi  akademisyen,  kaldığı hapishaneden yetkililere çağrıda bulundu.

Muhammed Ali Çağlar, “Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim. Lütfen beni kurtarın.” dedi.

Kabe’yi tavaf ederken tutuklandı

Şeriat hukuçusu Hac görevini ifa ederken hacer’ül esved “taciz” iddiasıyla gözaltına alındığı belirtilmişti. Muhammed Ali Çağlar’ın ailesi ise, “kendisine iftira atıldığını ve taciz iddialarının asılsız olduğunu” savunuyor. Eşi Melek Ebru Çağlar’a göre, Muhammed Ali Çağlar hakkında Suudi Arabistanlı bir polisin haricinde hiç kimse herhangi bir şikayette bulunmadı ve Suudi Arabistan İstinaf Mahkemesi, Hacerül Esved’de olayın gerçekleştiği iddia edilen yeri çeken herhangi bir kamera bulunmadığını açıkladı.

Muhammed Ali Çağlar Suudi Arabistan yönetimi tarafından 2 yıl hapis ve 50 bin riyal para cezasına çarptırılmıştı.

 

HABER MERKEZİ

‘Aklımı kaybetmek üzereyim!’ Şeriat hukuku hocası laik sisteme sığındı…

Yorumlar kapalı.