Ahmet Sabahattin ŞENOCAK (1917-2008)

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ahmet Sabahattin ŞENOCAK, Genevlizâde Mehmet Âlim Bey ile Tekirdağ Saraylı Hatice Hanım’ın ikinci çocuğu olarak 1917 tarihinde Manisa’da dünyaya geldi.İzmir Yusuf Rıza İlkokulu,  İzmir Atatürk Lisesi, İstanbul Ticaret Mektebi’nde okudu.

Okuldan mezun olduktan sonra babası Mehmet Âlim Şenocak’ın 1915 yılında KemeraltıBalcılar Caddesi No:139’da kurduğu ve daha sonra Şenocak Müessesesi – Mehmet Âlim Şenocak ve Mahdumları Koll. Şti’ne dönüşen şirkette çalışmaya başladı. Babasının vefatından sonra şirket Şenocak Müessesesi-Sabahattin ve İsmet Şenocak Koll. Şirketi haline geldi. Babasının gaz ocağı, lüks lambası, saat, satış ve tamiri ile başladığıdükkan, daha sonraki yıllarda buzdolabından çamaşır makinesine, radyodan gramofona, bisikletten motosiklete her türlü dayanıklı tüketim mallarının satıldığı dükkân haline geldi.

1949 yılında GülümserŞENOCAK ile evlendi. Gülümser ve Sabahattin ŞENOCAK çiftinin Ahmet, Ayşe, Bülent, Ceylan, Derya adında beş çocuğu oldu.

1960’lı yılların başlarında Kemeraltı’ndaki mağazanın arkasında ticari tip buzdolabı imalatı yaptı. Burada bir atölye olarak başlayan imalat işi 1969’da kurulan KlimasanA.Ş’ye dönüştü. Balçova’da 4000 m2’lik fabrikada imalat yapmaya başladı. Bu arada MESS Yönetim Kurulu’nda görev aldı.

1970’li yıllarda oğulları ve yeğenlerinin de çalışmaya başlamasıyla şirket büyüdü. 1992 yılında Danimarka Derby Şirketi ile ortaklık kuruldu. Klimasan A.Ş, Çiğli Organize Sanayi’ndeki 15000 m2’lik fabrikaya taşındı. Balçova’da yılda 2000-3000 adet olan üretim, Çiğli’de 40000-50000 rakamlarına ulaştı. Şirket daha sonra Manisa’da 45000 m2’lik yeni fabrikaya taşındı. 2008 yılında Brezilyalı Metal Frio Şirketine satıldı.

Şiire meraklı olan Sabahattin ŞENOCAK’inYaşam Boyu Şiirlerim adı altında bir şiir kitabı yayınlandı.

Kökleri, eski adı Genev olan Zeytinlik Köyü’ne dayanan Sabahattin ŞENOCAK, Zeytinlik’teki aile yadigârı zeytinliğini şu anda Zeytinlik Sabahattin Şenocak İlk ve Ortaokulu olarak eğitime hizmet veren okulumuzun giderlerini karşılamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na bağışladı. Bu arada Gölcük’teki ev ve arsalarını geliri eğitim amaçlı kullanılmak üzere Gölcük Belediyesine bağışladı.

Sabahattin ŞENOCAK 25 Kasım 2008’de vefat etti.

ZEYTİNLİK S. ŞENOCAK ORTAOKULU

Ahmet Sabahattin ŞENOCAK (1917-2008)

Yorumlar kapalı.