Agrobay patronu işçileri dinleme sözü verdi, sendikacılardan cevap gecikmedi

İzmir'in Bergama ve Dikili ilçeleri arasında bulunan, Avrupa'nın en büyük domates serası olan Agrabay Seracılık'ta işçi eylemleri devam ediyor.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir’in Bergama ve Dikili ilçeleri arasında bulunan, Avrupa’nın en büyük domates serası olan Agrobay Seracılık’ta sendikalı işçilerin küçülme bahanesiyle işten çıkarıldıkları iddia edilmişti. Promosyonlarına çöküldüğünü, maaşlarının düzensiz yattığını, aşırı çalıştırıldıklarını ve kalitesiz malzemeler kullandıklarını iddia eden işçiler eylemlere başlamış, çevredeki vatandaşların ve sendikaların destek için bölgeye gelmesiyle eylemler çadırlı direnişe dönüşmüştü. Şirketin sahibi Bayburt Grup ise işçilerin iddialarının tamamını yalanlamıştı.

Destek için bölgeye gelen sendika liderlerinden Maden-Sen Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, konu hakkında yeni bir açıklamada bulundu.

Patronlara, holdinglere ve şirketlere Türkiye’de farklı bir hukuk uygulandığını söyleyen Aksu; “şöyle birşey yok; hiçbir jandarma komutanı, emniyet müdürü, savcı, hakim, 15 yıl, 18 yıl çalışmış işçilerin haklarının ödenmemesi için seferber edilemez. Türkiye’de yargı bunun için seferber edilmiş durumda” dedi.

Agrobay işçisi kadınların kolluk kuvvetleri tarafından şiddet gördüğünü de belirten Aksu, ayağı kırılan ve başından travma geçiren çalışanların olduğunu söyledi, “arkanızdaki güçler kimler, neye çalışıyorsunuz” dedi.

Şiddetin arkasındakileri kimlerin finanse ve motive ettiği sorusunu soran Aksu, serada üyeleri olan sendikaların yöneticilerine, seraya 500 metreden fazla yaklaşılmaması cezasının verildiğini de hatırlatarak “biz zaten kuralların patronların, holdinglerin koymuş olduğu kurallar olduklarını anlatıyoruz, biz meşru olandan hareket ederiz diyoruz” ifadelerini kullandı.

Patronun işçileri dinleme sözü

Agrobay patronu Arzu Şentürk’ün işyerine temsilci atama ve işçileri dinleme sözü verdiğini de dile getiren Aksu, “Arzu hanım bugüne kadar niye yapmıyordun, niye işçilere sigortalarını yatırmıyordun, niye bu kadar hakaret ve mobbing vardı? Sen sendika yüzünden işçileri attın Arzu hanım. Etraftaki işletmeleri arıyorsun tek tek, bu işçiler sizin işletmelere girmesin diye faaliyet yürütüyorsun” dedi.

Kadın değerleri üzerinden piyasa yapma çabası

Şentürk’ün kadın hakları ve değerleri üzerinden “piyasa yapma” çabası içerisinde olduğunu da iddia eden Aksu, “ama ne yazık ki ülke bu düzeysiz sermaye takımının arkasına hukuku da koymuş, kolluğu da koymuş, basını da koymuş, medyayı ya koymuş” dedi.

Koca albay insanları yerlerde süründürüyor

Kolluk kuvvetleri tarafından eylemdeki işçilere yapılan müdahaleler için ise “koca albay insanlara hiçbir uyarı yapmadan burada insanları yerlerde paspas ettirerek aldırıyor. Sen alay komutanısın, senin ne işin var bu işlerle” cümlelerini kurdu.

Utku Beycan

Agrobay patronu işçileri dinleme sözü verdi, sendikacılardan cevap gecikmedi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir