Afet farkındalığı için iş birliği protokolü

Afet farkındalığı için iş birliği protokolü
Bu haber 07 Nisan 2021 - 10:49 'de eklendi

Afet farkındalığı için iş birliği protokolü

Ege Üniversitesi ile AFAD İl Müdürlüğü arasında ‘Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği’ protokolü imzalandı. Ege Üniversitesi ile İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) arasındaki ‘Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği’ protokolü, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve AFAD İl Müdürü Kartal Muhcı tarafından imzalandı.

Valilikte gerçekleşen protokol imza töreninde konuşan Vali Köşger, İzmir’in depreme hazırlanması ve deprem riskinin araştırılması noktasında kentteki tüm üniversitelerle iş birliği içerisinde çalışma yürüttüklerini söyledi.

“Herkesin katkı sunması gerekiyor”

İzmir’in deprem bölgesi olduğunu ve ülkemizdeki son büyük depremin 30 Ekim’de İzmir’de yaşandığını anımsatan Vali Köşger, “İzmir’de 17 canlı fay hattı bulunmaktadır. Yaşadığımız depremde meydana gelen hasarı gidermek için bir taraftan çalışırken bir taraftan da kaçınılmaz muhtemel depremlerin daha az zararla atlatılması yönünde üniversitelerimizle ve akademik camiayla iş birliği içerisinde bir ön çalışma yapmaya gayret ediyoruz. Bu konuda bizimle iş birliği yapan, katkı sunan akademik camiaya, Ege Üniversitesi’ne ve Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Söz konusu iş birliğinin, verimli ve etkili şekilde sürdürülmesi gerektiğine dikkat çeken Vali Köşger, “İzmir’de dokuz üniversite var. Hepsinin, tüm toplum bileşenlerinin, kamu kurumlarının, özel sektörün, odaların ve vatandaşlarımızın bu sürece katkı sunması gerekiyor. Deprem geldiğinde hepimizi etkiliyor. Dolayısıyla yekvücut olup olası depremlerin en az hasarla atlatılması için gereken tedbirleri almamız, büyük önem arz ediyor” dedi.

“Elimizden geleni yapmaya hazırız”

2021’in İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Türkiye Afet Eğitim Yılı’ olarak ilan edildiğini kaydeden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ise deprem bölgesi olan İzmir’de üniversitelere de önemli görevler düştüğünü dile getirdi. Ege Üniversitesi’nin bu anlamda üzerine düşen görevleri yerine getireceğini aktaran Rektör Budak, “İzmir Valimiz Yavuz Selim Köşger ve valiliğimizin önderliğinde, AFAD İl Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde konuyla ilgili elimizden geleni yapmaya her zaman hazırız. Ege Üniversitesi Hastanemiz, yaşadığımız son büyük depremde yaraların sarılması sürecinde elinden gelen desteği verdi. Bir devlet üniversitesi olarak bize ne görev düşüyorsa her zaman devletimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

‘Afet Farkındalık Eğitimi İş Birliği’ protokolü; İzmir’deki afet risklerinin azaltılması, Ege Üniversitesi’nde ve üniversitenin bağlı birimlerinde hizmet sunulan öğrencilerin ve akademisyenlerin afet ve acil durumlara hazırlık çalışmaları ile ‘2021 Türkiye Afet Eğitim Yılı’ kapsamında yürütülecek faaliyetlerin eşgüdümüne ilişkin iş birliği ve koordinasyonun usul ve esaslarını kapsıyor.

Şazenuş Keskin