ABD’den Çin’e teşekkür; sebebi ise ilginç

Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kore'den kovulan bir ABD askerinin transferini sağladığı için Çin'e ve İsveç'e teşekkür etti.

ABD'den Çin'e teşekkür; sebebi ise ilginç
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Travis King isimli ABD askeri, Güney Kore’den izinsiz olarak Kuzey Kore’ye geçerken sınır dışı edilmiş, akabinde Çin aracılığıyla ABD’ye transfer edilmişti. Konu hakkında açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı, ABD Savunma Bakanlığı ile koordineli çalışan İsveç ve Çin’e King’in transferini kolaylaştırmadaki yardımları için teşekkür etti.

Açıklamada, ABD’nin Çin Büyükelçisi Nicholas Burns ve Tuğgeneral Patrick Teague’nun bugün King’i kabul ettikleri ifade edilerek, King’in en yakın zamanda ABD’ye doğru yola çıkacağı aktarıldı.

Güney Kore’deki ABD birliğinde görev yapan 23 yaşındaki King, 18 Temmuz’da disiplin suçu nedeniyle ABD’ye geri gönderilmeden hemen önce Incheon Havalimanı’ndan ayrılmayı başarmıştı. Birleşmiş Milletler (BM) kontrolünde bulunan iki ülke arasındaki askerden arındırılmış ortak güvenlik bölgesini kapsayan bir tura katılan King, tur sırasında izinsiz olarak Kuzey Kore sınırını geçmişti. Kuzey Kore, önce bilgilerinin olmadığını savunmuş ancak 3 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, King’in gözaltına alındığını doğrulamıştı.

İHA

ABD’den Çin’e teşekkür; sebebi ise ilginç

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir