3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’i bir kültür sanat kenti haline getirme amacıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından üçüncüsü düzenlenen “İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali” başladı. Açılış gecesinde konuşan Başkan Tunç Soyer, “İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali, sinema sektörünü İzmir’e taşıyacak. İnanıyorum ki hep birlikte İzmir’i sinemanın, müziğin, sanatın üretim odaklarından biri haline getireceğiz” dedi.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali Elhamra Sahnesi’ndeki açıldı. 7 mekanda 100 filmin gösterileceği festivalin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İtalya’nın İzmir Konsolosu Valerio Giorgio, İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, festival direktörü ve yönetmen Vecdi Sayar, festival sponsorları, yönetmenler, akademisyenler, yerli ve yabancı sanatçılar ile sanatseverler katılım sağladı. Gecede Başkan Tunç Soyer festivalin sponsorlarına plaket verdi. Kristal Flamingo Emek Ödüllerini Prof. Dr. Oğuz Makal ve Sevin Okyay Başkan Soyer’in elinden aldı. Sağlık sebeplerinden dolayı bu yıl ödül törenine gelemeyen Macar sinemasının Oscar ödüllü film yönetmeni István Szabó’nun ödülünü ise kendisine teslim etmek üzere Macaristan Sinema Enstitüsü Direktörü Katalin Vajda aldı.

Festivalin açılışında konuşan Başkan Tunç Soyer, “Bildiğiniz üzere 3 yıl önce bir hayalimizi gerçekleştirdik. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’ni hayata geçirdik. Pandemi şartlarına, ekonomik krize rağmen İzmir için tarihi bir adımı atmış olduk. Her geçen yıl daha da büyüyen bu festivali kentimize kazandırmanın mutluluğu içerisindeyiz. Bu festivalin kurumsallaşması ve dünya ölçeğinde bilinir, saygın bir festival olması üzerinde durmak istiyorum. Çünkü bu festival İzmir’in, İzmirlinin. Onun büyüyüp gelişmesi, adından söz ettirmesi ancak ve ancak İzmirlinin sahip çıkmasıyla mümkün” dedi.

Konuyla ilgili konuşmalarını devam eden Başkan Soyer, “İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali sinema sektörünü İzmir’e taşıyacak. Amacımız İstanbul’dan sonra sinemanın merkez üssü olmak ve bir film için gerekli olan doğal film platoları, tarihi mekanlar ve yetenekli insan gücü ile sinema sektöründeki payımızı büyütmek. Bu hedef doğrultusunda biz idareciler, bürokratik engelleri de en aza indirmek için elimizden geleni yapıyoruz, yapacağız. Bunun için hepimize büyük görevler düşüyor. İnanıyorum ki hep birlikte İzmir’i sinemanın, müziğin, sanatın üretim odaklarından biri haline getireceğiz. Bu uğurda vereceğiniz destek, sunacağınız katkı konusunda hiç şüphem yok. Şimdiden her birinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Sinema ve müzik sektörüne nefes aldırmak istiyoruz. Bu festival böyle bir anlam taşıyor bizim için. Sanat dolu bir hafta diliyorum” ifadelerinde bulundu.

Haber Merkezi

3. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali başladı

Yorumlar kapalı.