244 bin TL ceza bile yaşatmaya yetmiyor

Pamucak’ın beyaz gelinleri olarak bilinen, nesli tükenme altında ve koparma cezasının 244 bin TL olan kum zambakları, insan baskısıyla her geçen gün yok olmanın eşiğine geldi. Aydın’ın doğasının korunması adına önemli projeler gerçekleştiren Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD), nesli tükenme altında olan kum zambaklarının korunması için çağrıda bulundu.

244 bin TL ceza bile yaşatmaya yetmiyor
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye kıyılarında nadir olarak yetişen ve nesli tehlike altında bulunan doğal kum zambakları, insan baskısı nedeniyle tehdit altında bulunuyor. Yaklaşık 15 yıldır izlemeleri gerçekleştirilen kum zambaklarında bugüne kadar yüzde 50 oranında azalma meydana geldiği görülürken, EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, kum zambaklarının her geçen yıl azaldığını ifade etti.

Büyük ve Küçük Menderes havzalarındaki kıyı kumullarının nadir bitkileri olan kum zambaklarının insan baskısına maruz kaldığına ve korunması gerektiğine dikkat çeken Sürücü; “Çoğunlukla Ege ve Akdeniz kıyılarındaki kumullarda yetişen ve her geçen yıl azalan pancratium maritimum cinsi doğal kum zambaklarının bölgemizde en yoğun olduğu alanlardan biri Efes Selçuk Pamucak bölgesindedir. Yaklaşık 15 yıldır izlemelerini gerçekleştirdiğimiz Pamucak Kumzambakları bugüne kadar neredeyse yüzde 50 azaldıkları görülmekte. Alanda yoğun ziyaretçi baskısı, kontrolsüz ve kuralsız kullanımlar nedeniyle her geçen yıl Kumzambakları azalmaktadır. Antik limanın kuzey bölgesindeki kum zambakları ATV türü motorlu ve normal binek araçlarının tahribatları nedeniyle tamamen bitmiştir. Limanın güneyinde bulunan bölgede liman inşaatları nedeniyle bir bölümü kepçelerle yok edilmiştir” dedi.

İHA

244 bin TL ceza bile yaşatmaya yetmiyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

 1. Avatar
  Cevapla
 2. Avatar
  Cevapla
 3. Avatar

  Yetmez anam yetmez

  Cevapla
 4. Avatar

  Yazik ellerimizle dogayi maf ediyoruz

  Cevapla
 5. Avatar

  ……..

  Cevapla