13 EKİM DÜNYA AFET RİSKLERİNİ AZALTMA GÜNÜ AFETE HAZIRLIK TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRDİK

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

13 Ekim “Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü” kapsamında 13 Ekim 2023 Cuma günü Afet Bilincinin oluşturulması ve Afetlere karşı hazırlıklı okul oluşturma kapsamında Yangın, Doğal Afet, Deprem, Personel Tahliye ve Toplanma Alanı Tatbikatları yapılmıştır. Tatbikat öncesinde tatbikatların nasıl uygulanacağına ilişkin bilgilendirme eğitimleri verilmiştir. Hazırlıklar yapılmıştır.

Okulumuzda önce Deprem Anı uygulaması yapıldı. Depren Anı Uygulaması, ders saatinde ve sınıfta öğrencilerimiz Çök-Kapan-Tutun Hareketini yaptılar. Sonraki aşamada öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz Okul Tahliye Senaryosunda belirlenmiş olan tahliye güzergâhında, öncelik ve sınıf sırasına göre tek sıra halinde, Acil Çıkış (Yangın) merdivenleri ile Ana Giriş Kapısından başlarını ellerle koruyarak dışarıya Toplanma Bölgesine çıkmışlardır. Toplanma Alanında her sınıf kendi içerisinde çember yaparak ders öğretmenleri tarafından eksik öğrenci ve personel tespitini yapmıştır.

Tatbikatla olası bir deprem anında personel ve öğrencilere kurum ve okullarda can ve mal kaybının en aza indirilmesi için eğitim verilerek derslikler ve diğer alanlar planlı bir şekilde boşatılmış ve önceden belirlenen açık alanlarda hiçbir izdihama yol açmadan toplanmaları sağlanmıştır. Tatbikatın sonunda kısa bir değerlendirme yapılarak tatbikatta yaşanan olumlu ve olumsuz yönlere ilişkin okul idaresi, öğretmen, öğrenci ve ekip sorumlularına geri bildirimler verilmiş olup acil durumlarda nasıl daha etkin müdahale sağlanabileceğine yönelik önerilerde bulunulmuştur.

OVAKENT ORTAOKULU

13 EKİM DÜNYA AFET RİSKLERİNİ AZALTMA GÜNÜ AFETE HAZIRLIK TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRDİK

Yorumlar kapalı.