Köyünün kestanesini Almanya’da tanıtacak

Köyünün kestanesini Almanya’da tanıtacak

GUNDEM - 2017-09-13 11:02:23 Bu içerik 3577 kez okundu.

Almanya’nın Bremen şehrinde yaşayan Ödemişli başarılı girişimci Tahir Kaptan, Bıçakçı-Ovacık Yaylası’nın meşhur ve organik kestanesini 7-11 Ekim tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde açılacak olan Anuga Tarım Fuarı’nda tanıtacak.

Ovacık Yaylası’nın serin ve güzel ortamındaki 200 dönüm arazilerinde kestane üretimi yaptıklarını dile getiren Kaptan, "Yaklaşık 1.5 yıl önce Ege Kaptan şirketini kurduk. Köyümüzde üretilen kestanenin dünya çapında tanımasını sağlamak amacıyla kestane arazilerinde drone çekimleri gerçekleştirdik. Köln’de açılacak olan fuar için de hazırlıklarımızı tamamladık. Tüm dünyaya hitap eden fuar, büyük ilgi görecek. Sadece Türkiye’den 260 firmanın fuarda yer almasını bekliyoruz" dedi.

1985’ten beri kalitenin adresi

Amaçlarının Ovacık Yaylası’nın kestanesinin lezzetinin yabancılar tarafından da tadılması olduğunu kaydeden Tahir Kaptan, “Ovacık Yaylası’nda ciddi miktarda kestane üretimi yapıldığını ve tüm Türkiye tarafından tanındığını biliyoruz. Ege Kaptan aile şirketi, 1985 senesinden beri varlığını sürdürmekte olup günümüzde artık üçüncü kuşak tarafından yönetilmektedir. Şirketimiz, Ödemiş'te 210.000 metrekare yüzölçümlü bir arsaya sahiptir. Hem iklim koşulları hem de verimli toprak sayesinde 150 yaşındaki kestane ağaçları, yüksek kalitede mahsul vermektedir” şeklinde konuştu.

Ekolojik tarımın önemi

Başarılı girişimci Tahir Kaptan, sözlerini şöyle bitirdi: "Çalışanlarımız, bölge insanlarımızdandır. Hem hasat hem de ağaç bakımı konusunda son derece bilgilidirler. Bu zengin meyveler, doğal liften yapılma dokuma çuvallara doldurulmadan önce ayrıntılı bir ayıklama sürecinden geçirilir. Ekolojik tarım, bizim için çok önemli bir önceliğe sahiptir. Sentetik maddeler kullanılmamaktadır. Sadece mineralli gübreler kullanmak suretiyle ortamın doğal döngüsünü de korumaya yardımcı oluyoruz. Kestane üretimi konusunda lezzeti ile, organik konumu ile Köln’den sonra Almanya’da açılacak olan birçok tarım fuarında kestanemizi tanıtmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Haber: Turgay KONURALP

Sende Yorumla...
DİĞER HABERLER