Advert
Advert
İlkkurşun bayram mı, anma mı?
Adnan SAYGILIER / Adnan Saygılıer Gözüyle

İlkkurşun bayram mı, anma mı?

Bu içerik 387 kez okundu.
Advert

Toplumsal olarak çok sayıda etkinlikle karşı karşıyayız. Bunlardan biri de Ödemiş'te Mayıs ayının son haftasında İlkkurşun Mahallesi'nde gerçekleştirilen etkinliktir. Bu etkinlik, Mayıs ayının son haftasında kutlanır. Daha önceleri Devlet Demir Yolları, o güne mahsus Ödemiş'ten ek tren seferleri koyardı. Tren, vatandaşların İlkkurşun'a kolayca gelmelerini sağlardı. Çevre köyler o gün İlkkurşun'a akın eder, piknik alanının bulunduğu ağaçların altında esnaf tezgahlarını kurardı.

1925 yılında yapılmış İlkkurşun Anıtı'nın bulunduğu mevkiye ilçe kaymakamı, belediye başkanı, bürokratlar ve askeri birlik gelir, anıtın önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesi sonrası günün önem ve anlamı anlatılır.

Yapılan bu etkinliğe halk arasında "İlkkurşun Bayramı" denir. Aslında bayram mıdır?

Bence değildir çünkü 15 Mayıs 1919'da İzmir'e çıkan Yunan ordusu, iç bölgelere doğru ilerlemiş ve 29 Mayıs günü Ödemiş'e yaklaşmıştı. Yunanların Ödemiş'e gireceğini duyan Kuva-yı Milliye ruhuna sahip Ödemişli yurtseverler, Yunan ordusunu Ödemiş'e sokmamak üzere eski adı Hacı İlyas olan İlkkurşun köyü tepelerinden demir yolunu keserek Yunan ordusu ile çatışmaya girdiler. Bu, Yunan işgal ordularına karşı gerçekleştirilen ilk sivil direnişti. Maalesef direnişe rağmen Yunan ordusu, 1 Haziran'da Ödemiş'e girdi.

İşte bu çatışmada şehit düşen vatan evlatlarını anma adına İlkkurşun'da toplanıyor ve vatan için toprağa düşenleri anıyoruz, onlara saygı gösteriyoruz. Onun için bu anma gününün adı 'İlkkurşun Bayramı' değil, 'İlkkurşun Şehitlerini Anma Günü' olmalı.

Bizim kurtuluş bayramımız 3 Eylül'dür. 3 Eylül'de de İlkkurşun tepelerindeki direniş ruhunu anımsayıp Ödemişliler adına belediye başkanının çelenk koymasının uygun olacağı düşüncesindeyim. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel Medifema'dan basına toplantı
Özel Medifema'dan basına toplantı
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri