Advert
Advert
Etkinlikler ile dolu bir haftanın ardından
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

Etkinlikler ile dolu bir haftanın ardından

Bu içerik 719 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü, İzmir Ödemişliler Derneği'nin Denizli-Pamukkale'de "AdemPira" adlı termal otelde yemeği vardı. Dernek başkanı sevgili arkadaşım Aydın Livel davet edince gitmemek olmazdı. Eşimle birlikte katıldık. Ödemişliler Derneği'nin bu yemeklerine uzun yıllardır katılırım. Her seferinde yeni Ödemişliler ile tanışıyorum. Bu sefer de öyle oldu. İzmir'de oturan birçok Ödemişli hemşerimle tanıştım. İyi bir akşam yemeğinden sonra ertesi gün hep beraber Hierapolis antik kentini gezdik. Rehberliğimizi de ilkokuldan sınıf arkadaşım olan İnşaat Mühendisi Tevfik Seçer yaptı. Pamukkale'ye gittiğimizde yıkık şehri görüyorduk ama burasının Helenistik döneme ait bir Roma ve Bizans şehri olduğunu, Hz. İsa'nın 12 havarisinden birinin buraya yerleştiğini, Hıristiyanlığı buradan Anadolu'ya yaydığını, şehrin içinde büyük bir Roma tiyatrosunun ve bölge hastanesi olarak kullanılan sağlık merkezinin bulunduğunu, meydana gelen depremlerle şehrin yerle bir olduğunu, daha sonraları birkaç defa onarıldığını fakat depremlerle yeniden yıkıldığını bilmiyordum. Bu gezi dolayısıyla ve rehberlik eden arkadaşım sayesinde öğrenmiş oldum.

İki gün sonra da Türkiye Yardımseverler Derneği Ödemiş Şubesi üyelerinin katıldığı Sarayköy Umut Kaplıcaları Gezisi vardı. Ödemiş'e dönmeden Sarayköy'e geçtik. Yardım Sevenler Derneği;  1928 yılında, Kurtuluş Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal Atatürk'ün direktifleri doğrultusunda, savaşta eşlerini yitiren kadınları ve öksüz kalan çocukları okutmak, onlara sahip çıkmak amacıyla rahmetli İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü ve arkadaşları tarafından kurulmuş, kamu yararına çalışan bir dernektir. Kuruluşlarının 92. yıllarını kutlamak için üyelerin birlikte katıldıkları iki günlük gezi çok güzeldi. Umut kaplıcalarını görmemiştim. Kaplıca suyunun faydasının yanında yapılan Denizli ve Buldan gezileri de hanım arkadaşlarımıza bol ve ucuz alışveriş yapma olanağı sağladı. Katılanlar, geziden dinlenmiş olarak, güzel hatıralarla döndüler. Dernek yöneticilerini çalıştıkları güzel amaç için kutluyorum.

Ödemiş'te sanat ve kültür etkinlikleri, hafta boyunca devam etti. Meralle Tur, Nilgün Belgün isimli sinema, tiyatro ve komedi sanatçısını Ödemişliler ile buluşturdu. Nilgün Belgün; İstanbul Belediye Konservatuarı Şan ve Tiyatro Bölümü'nden mezun olduktan sonra Ali Poyrazoğlu, Levent Kırca, Dormen, İstanbul ve Gencay Gürün tiyatrolarında çalışmış başarılı bir sanatçımız… Şimdi de "Aşk ve Komedi" adını verdiği, özel yaşamından aldığı kesitleri müzikle birleştirip müzikal havasında oyunlaştırarak izleyicilere sunuyor... Meralle Tur şirketi sahiplerini gezi hizmetlerinin yanında sanat ve kültür hizmetlerine verdikleri katkı için de ayrıca kutluyor, bu tür etkinliklerinin devamını diliyorum.

Ödemiş Belediyesi de üç ayrı etkililiğe öncülük ederek bu haftaya damgasını vurdu. Bunlardan biri, 23 Şubat Pazar günü Belediye Kültür Salonu'nda halka ücretsiz olarak sunulan "Zindandaki Şair" adlı tek kişilik oyundu. Vatan şairimiz Namık Kemal'i konu alan oyun, salonu dolduran Ödemişli sanatseverlerin tiyatro açlığını bir parça olsun gidermiş oldu…

Belediyemizin öncülük ettiği ikinci etkinlik ise 21 Şubat Cuma günü açılışı yapılan "Ayakkabı Festivali" idi. Festivalin açılışına Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy'un yanı sıra İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı ve Ankara Birlik Başkanı, Ödemiş Kaymakamı, Belediye Başkanı ile de çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmalardan anlaşıldığı kadarı ile büyük mağazalar ve internet satışları, Ödemiş'teki ayakkabı üreticilerini olumsuz etkilemiş... Belediyemizin öncülük ettiği bu festival, ayakkabı üreticisi ve satıcısı arkadaşlarımızı sevindirdi. Tayyare Parkı'nın yanında açılan festival, 29 Şubat'a kadar açık olacak… Vatandaşlarımız, ucuz ve kaliteli ayakkabı ihtiyaçlarını buradan temin edebilirler.

Bu hafta, Ödemiş Belediyesi'nin öncülük ettiği üçüncü etkinlik ise son günlerde bölgemizi de sık sık sallayan depremlerle ilgili idi. Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir'in konuşmasının ardından soru-cevap şeklinde devam eden söyleşide "ülkemizin deprem gerçeği ile bir arada yaşamak zorunda olduğu, bu gerçekle nasıl yaşanılacağı" anlatılarak faydalı bilgiler verildi.

Böylece dolu dolu bir haftayı geride bıraktık. Etkinliklerde emeği geçen sivil toplum örgütlerine ve Ödemiş Belediyemize teşekkür ediyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Ödemiş Otogarı ıssız kaldı
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber
Akaryakıtta bir iyi bir kötü haber