Advert
Advert
Başaranbilek’ten resim sergisi ve üç kitap
Selim ŞAHAN

Başaranbilek’ten resim sergisi ve üç kitap

Bu içerik 245 kez okundu.
Advert

Zaman zaman kendisine 'Emin emmi' derim. Bana daha sıcak gelir. Emin abi olmaz; babamdan büyük... Emin amca da yarı resmi… Emin emmi…
Bilirsiniz, bizim yörenin insanı batıya gittikçe en kısa zamanda yurduna dönmek için sabırsızlanır. Bazen bir Kaymakçılıyı sabah Kaymakçı’ya dönerken görürüm. “Hayrola!” derim: “İşim bitti, dönüyorum” der. Sanki Kaymakçı kaçıyor!
Ödemişliler de İzmir’e gittiklerinde bir an önce geri dönmek isterler.
Ödemişli arkeolog, ressam ve yazar Emin Başaranbilek, geçtiğimiz hafta üç kitabını okurları ile buluştururken resim sergisi de açtı. Başarabilek, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) açtığı sergide sanat yaşamından kesitler sundu.
O da yıllarca büyük şehirlerde büyük işler yaptıktan sonra Ödemiş’e, Birgi’ye döndü. Birgi’nin kendisini bulmasında da çok büyük katkıları oldu.
ÇEKÜL Vakfı bölge temsilciliği de yapan Başaranbilek’in sergisine başta ilçe Kaymakamımız Fikret Kasım Dayıoğlu ve Belediye Başkanı Mehmet Eriş olmak üzere çok sayıda protokol üyesi de destek verdi.
Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Sanat Etkinlikleri Mecrası (ÖSEM) işbirliği ile düzenlenen sergi açılışında konuşan Başaranbilek, eşi Gülsün ve oğlu Mehmet Başaranbilek’i de kürsüye davet edip çalışmalarında onların da katkıları olduğunu söyledi: “Bütün bu çalışmaları yaparken evliliğimizin de 50’inci yılını kutladığımız eşimin çok büyük katkıları oldu. İstanbul arkeoloji müzelerinde yıllarca arkeolog olarak hizmet ettim. Ödemiş’e döndüğümde arada yine çağırdılar ve restorasyon işleri genel müdürlüğü yaptım. Orada da iki sene çalıştıktan sonra kaçtım geldim yine buraya.
Birgi’de dönemin belediye başkanı ile birlikte başlattığımız koruma ve yaşatma işini birlikte yürüttük. Kitaplarımda da hep tarihi koruma ve yaşatma konularını ele aldım. Ödemiş, dünyanın en verimli ovaları arasında yer alıyor. Böyle bir zenginlik içinde yaşıyoruz. Sadece bu nedenle yapılaşmaya daha farklı yaklaşmamız gerektiğine inanıyorum.
Bir de içinde bulunduğumuz bu müzenin alınması ve restorasyonu ile Ödemiş adına çok güzel bir çaba sarf edildiğini söylemek istiyorum. İlçenin en eski yerleşim merkezi olan Yıldız Çarşısı’nda bulunan, Ödemiş’in kurtuluş destanında tarihi kararların alındığı Yıldız Oteli ile çevresi, bir zamanlar Kendirpazarı olarak bilinen ve deveci hanlarının yer aldığı canlı bir ticaret merkeziydi.
Necip Fazıl Kısakürek’in İş Bankası müfettişiyken kaldığı Ödemiş'teki Yıldız Oteli, şairin Paris’te yazdığı ‘Otel Odaları’ şiirine de esin kaynağı olmuştu. 1927 yılında açılan Yıldız Oteli, yazarın İzmir-Ödemiş’e her geldiğinde uğradığı bir mekandı. Döneminin yöredeki en lüks ve popüler oteli olan Yıldız Oteli; Safiye Ayla, Zeki Müren, Adnan Menderes gibi sanat ve siyaset hayatının simalarını da ağırlamış zamanında. Böyle bir mekanda, böyle bir sergide buluştuğumuz için hepinize sevgilerimi sunuyorum.”
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş de şunları söyledi:
“Gördüğünüz gibi bugün bir zenginlik yaşıyoruz. Bu sadece Ödemiş’in zenginliği değil, Türkiye’nin bir zenginliğidir. Emin abi o kadar güzel şeyler yapıyor ki onu takip etmekte zorlanıyoruz. O kadar iyi resim yapıyor ki izlemekte bile zorlanıyoruz. O kadar fırça darbesi nasıl birleşiyor da o güzel eserler meydana çıkıyor. Böyle düzeyli ve birikimli bir büyüğümüzün Ödemiş’te yaşıyor olması, varlığını burada sürdürmesi bizim için bir onurdur.
Ödemiş'in tarihi adına var olanı en iyi ifade edip tarihe not düşme ve tarihte yerini alabilme adına bizim için çok değerli eserler bunlar; mutluyuz. Belediye olarak kitaplarını geleceğe taşıma adına bir katkımız olduysa ne mutlu bize. Ama asıl katkı, Emin Başaranbilek ve sevgili eşi Gülsün Başaranbilek ile oğlu Mehmet Başarabilek’indir. Sadece kitapları değil, yaşadıkları ev bile ilk taşı koyuşundan bitişine kadar tarihte yerini alacaktır. 50. yıllarını kutladılar. Bizimle birlikte daha nice 50 yıllar diliyorum.”
İlçe Kaymakamı Fikret Kasım Dayıoğlu ise, “Bu akşam Ödemiş'le bütünleşmiş Ödemiş’in değerli sanat adamı kültür adamı Emin Bey ve ailesiyle birlikte olmak onların sevincine ortak olmak için buradayız. Emin Bey belki bu sevinçlere, bu güzelliklere alışıktır. Ama bizim burada olmamız, bu tür güzellikleri paylaşma açısından önemlidir. Sanata ve sanatçıya verdiğimiz değerin de bir göstergesidir. Emin Bey ve Başaranbilek ailesini tebrik ediyorum. İnşallah Ödemiş’e daha nice güzellikler katarlar ve sizinle birlikte bu tür ortamda buluşurlar. Bunu gönülden temenni ediyorum” şeklinde konuştu.
Bu övgüleri işitmek, herkese nasip olmaz.
Açılış günü kalabalıktı. Daha sonra sakin bir zamanda gidip keyifli bir sohbet yaptık. Emin emmi, sizi 1 Aralık Pazar gününe kadar ÖYKAM’da bekler.
Ben hatırlatmış olayım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi