Advert
Advert
Dönene yol ver
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Dönene yol ver

Bu içerik 264 kez okundu.
Advert

"Dönene yol ver" yetersiz bir ifadedir, biliyorum. Özellikle yazdım. Biraz kafa yoralım. Dönene yol vereceğiz de nereden dönene yol vereceğiz? Davadan dönene mi? Yoldan dönene mi? Sözünden dönene mi? Partiden dönene mi? Dinden dönene mi? Vatandaşlıktan dönene mi?
 

Daha istediğimiz kadar uzatabiliriz bu soruları. Diyorlar ya, Türkçe lastik gibidir. Nereye çekersen oraya gider. Hayır efendim, Türkçe lastik gibi değildir, nereye çekersen oraya gitmez. Dünya dilleri arasında belki de en akıcı bir dildir. Yeter ki sen kendini iyi ifade et. Sen kendini tam ifade edemezsen bahaneyi Türkçede bulursun.
 

Sizi bilmem ama ben, biraz trafik işaret ve levhalarına takıntılıyım. Nerede bir trafik işareti görsem dikkatlice bakarım, elimden geldiğince uymaya çalışırım. Ödemiş-Ulus Meydanı'ndan geçerken “Ada etrafında dönene yol ver” diye bir trafik levhası gördüm. Aynı levhayı başka dönel kavşaklarda da görüyorum. "Dönel kavşak" ve "Ada etrafında dönene yol ver" kavramlarının trafik kuralları içine girmesi, çok eski değildir. Bu nedenle birçok sürücü, bu kurala uymuyor ya da uymak istemiyor. Ödemiş’in birçok dönel kavşağında bu kurala uyan şoför sayısı, iki elin parmak sayısını geçmez gibi geliyor bana. Çünkü ben, her gün araba kullanıyorum ve görüyorum. Dönel kavşaklarda dönene yol veren şoföre suçluymuş gibi bakıyorlar. Maalesef insanlarımız, genel olarak trafik kurallarına uymayı pek sevmiyor. Bu kuralı da bildikleri halde uyan sürücü sayısı yok denecek kadar azdır. Hangi yolda araba çoksa geçiş üstünlüğü onun oluyor. Geçiş üstünlüğü olan adayı dönenler bile bunu kabul etmiş görünüyor. Ne zaman konvoy biterse adayı dönen, ancak kendine yol bulabiliyor. Ada etrafında dönerken kendine yol vermeyen sürücüye tepki gösteren bir Allah’ın kulu sürücü görmedim bugüne dek. Eski hamam, eski tas örneği trafik devam ediyor. Bu "Ada etrafında dönene yol ver" levhaları da bir işe yaramıyor gibi geliyor bana.
 

Ulus Meydanı'na ve bunun gibi trafik lambalarının olduğu dönel kavşaklara konan o “Ada etrafında dönene yol ver” levhası, sanki bana gereksiz gibi geldi. Orada trafik lambaları var. Herkes kafasına göre ada etrafında dönemez. Yol, kime yeşil yandıysa onundur. Işık size yeşil yandıysa kırmızı ışık yananlar size yol vermek zorundadır. Gerçi ışıkları dinlemeyenler de var ama o başka bir konudur. Kanaatime göre “Ada etrafında dönene yol ver” levhasının trafik lambası olmayan modern dönel kavşaklarda geçerli olması lazımdır.
 

Daha önceleri de yazmıştım: Kiraz-Birgi yol kavşağında trafik ışıkları ile levhalar birbirlerine uyum sağlamıyor diye. Kaymakçı’dan gelirken akşam özellikle durdum, baktım. Durum aynen devam ediyor. Trafik lambaları ile levhalar uyumlu değil. Levhalara göre Kiraz’dan Ödemiş’e gelen yol ana yol, trafik lambalarına göre ise Birgi’den Ödemiş’e gelen yol, ana yol olarak görünmektedir. Burada bir çelişki vardır. Bunu kim düzeltir bilmiyorum. Bugüne kadar düzeltilmediğine göre iş, Allah’a havale edildi herhalde.
 

“Bunları yazıyorsun da eline ne geçiyor?” diyenlerin olduğunu biliyorum. Kendini duyarlı bir vatandaş olarak gören herkesin bu gibi yanlışlara tepki göstermesi gerektiğini düşünüyorum.
 

Yanlış anlaşılmasın, kendimi bilgiç biri olarak göstermek için yazmıyorum bunları. Trafik kazaları, hepimizin başına gelebilir. Dilerim kimsenin başına gelmez ama ola ki bu dediğim yerde bir trafik kazası meydana geldi. Bunun vebali kimin olacaktır?
 

Bütün trafik işaret ve levhaları, sürücülerin ve yayaların güvenliği için konulmuştur. Ne kadar dikkat edersek kazalar, o oranda azalır. Sorumlular da bu levhaları yerleştirirken özen göstermelidir.
 

Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor