Advert
Advert
Eski köye yeni adet
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Eski köye yeni adet

Bu içerik 338 kez okundu.
Advert

Bizim Hasan, elinde bastonuyla aksayarak dükkanıma doğru geliyordu. Yanında torunu da vardı. Torun dedesinin elini tutmuş, öyle sağa sola bakıyordu. Önüne çıktım:

- Hasan, bu ne hal? Geçmiş olsun!

- Sorma hocam, ayaklarım ağrıyordu, hastaneye gittim. Muayene oldum. Reçetemi aldım, dışarı çıktım. Yağmur başlamıştı. Kısadan geçmek için hastanenin önündeki rampadan aşağıya inmek istedim. Yerlerin yaş olmasıyla ayağım bir kaydı ki kalça üstü oturdum. Oturmamla beraber kafam yere çarptı. Orada bayılmışım. Etrafta kimsecikler de yok. Öyle orada yarım saati geçen bir süre yatmışım. Sonra ayıldım. Kalçamda derin acılar vardı. Kırık var mı diye yokladım. Ayağımı oynattım. Ayağa kalktım. Yürüdüm. Acıdan başka bir şeyim yoktu. Kalçam ve kafam acılar içindeydi. Şükür ki kırığım yoktu. Bir haftadır yatıyordum. Dün gelmiştim. Senin arkadaşlarınla buluşmaya gittiğini söylediler. Hoş geldin demeye geldim.

- Hoş bulduk Hasan, düştüğünden hiç haberim olmadı. Olsa mutlaka ziyaret ederdim. Neyse, geçmiş olsun. Kırık olmadığına sevindim. Kırık olsaydı işin çok zordu.

- Evet hocam, şükür ki yok. İnsanın kendi işini görmesi kadar güzel bir şey var mı? Sizin buluşmanız nasıl geçti?

- Ufak tefek sıkıntıların dışında güzel geçti Hasan. Altmış yıllık arkadaşların buluşması güzel olmaz mı? Aramıza bizden sonra okulumuzdan mezun olan kardeşlerimiz de katılınca daha da güzelleşiyor.

- Hocam, Ödemiş Belediyesi temizlik işlerinde yeni adet çıktı, duydun mu?

- Nasıl bir adet Hasan?

- BİOSUN yazan çöp toplama araçları, eskiden kapımızın önüne koyduğumuz çöp tenekelerini boşaltıyordu. İki üç gündür boşaltmaz oldu. Neymiş, çöp tenekelerimizi kendimiz çöp konteynırlarına boşaltacakmışız. Eski köye yeni adet çıkarıyor bunlar hocam. Beş yıldır toplayan bu şirket, şimdi neden toplamıyor? Değişen ne? Belediye başkanı değişti diye mi oluyor? Başkanımızın bundan haberi var mı bilmiyorum.

- Belediye başkanı değişmekle olur mu böyle şey? Her ay su parasının içinde katı atıkların toplanması ve bertaraf edilmesi için para veriyoruz. Eriş Başkan düzeltir onu, sen merak etme Hasan.

- Hocam, ben bütün çöplerimi tenekeye koyuyorum, komşum hep yere atıyor. Çöp tenekesi koyma zahmetine bile katlanmıyor. Zabıta, böylelerini niye uyarmıyor? Ben her gün çöplerimi topladığım halde komşumun çöpleri geliyor rüzgarla evimin önüne. Komşuma ben bir şey söylesem kırgınlık olur. Zabıta, bu işleri takip etse iyi olur diye düşünüyorum. "Eriş Başkan halleder" dedin ya, yüreğime su serptin. Dilerim komşum ve komşum gibi olanları da zabıtanın uyarmasını sağlar Eriş Başkan.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel Medifema'dan basına toplantı
Özel Medifema'dan basına toplantı
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri
Cumartesi Pazarı'nda koronavirüs tedbiri