Advert
Advert
Katlı ve açık otopark
Selim ŞAHAN

Katlı ve açık otopark

Bu içerik 324 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz Kurban Bayramı ile birlikte gelen günlerde ülkemizin çeşitli bölgelerindeki ormanlarda çıkan yangınlar, herkesi derinden üzdü. Ardı ardına çıkan yangınların söndürülememesi, yangın söndürme uçaklarıyla ilgili söylentiler ve e-sosyal medyada yayınlanan bazı görüntüler, hepimize ‘Ne oluyor?’ sorusunu sordurdu.
E-sosyal medyanın ne kadar tehlikeli olduğunu zaman zaman görüyoruz. Nerede, nasıl çekildiği belli olmayan fotoğraf ve görüntüler, işin aslı astarı anlaşılmadan birbiri ardına paylaşılıp altına çeşitli yorumlar yapılınca herkesi patlamaya hazır barut fıçısına çeviriyor. 
Zaman zaman bu tehlikeye dikkat çekiyorum ve bazen bu tür sayfalarda uyarılar yapıyorum ama bizimkisi, devede kulak kalan çabalar oluyor…
İzmir’de çıkan orman yangınına yapılan müdahale sırasında ‘terörist’ olmakla suçlanarak linç edilme girişimi ile karşı karşıya kalan bir mühendisin düştüğü durumu kimileriniz görmüştür.
Yaklaşan büyük yangına karşı ateş ile müdahale etme taktiği vardır…
Ne olduğunu bilmeden ve anlamadan çıkarılan gürültü nerdeyse bir vatandaşımızın linç edilmesi ile sonuçlanacaktı. E-sosyal medyada hızla yayılan görüntüleri paylaşan ‘sorumlu’ vatandaşlar da yaptıkları ‘sorumsuz’ yorumlar ve paylaşımlarla yangına körükle gittiler.
Lütfen kaynağını bilmediğiniz, ne olduğunu tam olarak anlamadığınız paylaşımlar yapmayın. 
**
Ben Ödemiş’ten ayrıldığımda elim boş dönmem. "Elim boş dönmem" derken mecazi anlamda söylüyorum. Gittiğim yerdeki binalara, caddelere, kaldırımlara ve ağaçlara bakarken farklı ve örnek olabilecek çalışmalara göz atar, eğer beğendiğim bir proje veya çalışma varsa bunu dönüşte yazmaya çalışırım.
Bayram nedeni ile İzmir’de idik. Boş bir vaktimde Karşıyaka-Alaybey’de dolanırken birden karşımda beliren büyükçe bir bina dikkatimi çekti. Dış görüntüsü çok hoştu. Baktım duvarında da büyükçe bir yazı vardı: “İzmir Büyükşehir… “
Meğer bu bina, katlı otopark imiş. Birkaç fotoğraf çektim. 
Ve duvarında da “İzmir Büyükşehir Katlı Otoparkı” yazıyormuş. Aklıma hemen ilçemizdeki Yıldız Katlı Otoparkı geldi.
Her boş alanda yapılan çalışmada insanların aklına yer altı otoparkı gelir. Kimse, “Gerçekten ihtiyaç var mı, yapıldığında giriş çıkışlar rahat olur mu?” gibi soruları sormaz.
İlçemizde iki katla otopark var: Biri, ilk yapılan Yıldız’daki, diğeri de Bengisu Mahallesi’ndeki, İş Bankası’nın önünden girdiğinizde karşınıza gelen iki katlı olanı. 
Bengisu Katlı Otoparkı, estetik acıdan rahatsız etmiyor. Fakat Yıldız’daki tam bir ‘ucube!’ Bu otoparkın şimdiki ÖYKAM karşısındaki tarihi bir konağın bir gecede yıkılmasından sonra yapıldığını biliyoruz. Konumuz şimdi bu değil.
Buranın ne yapılıp edilip estetik bir görüntüye kavuşturulması gerekir. Ayrıca bu otoparka giden sokakların giriş çıkışlarındaki sıkıntıların giderilmesi gerekir. 
Gelelim kaderine terk edilecek gibi görünen eski hastane bahçesine… 
Yıkılmasına yıkıldı da şimdi herkes ne olacak diye merak ediyor.
Bilgilerimiz, yıkılmayan eski SSK binasının güçlendirildikten sonra yeniden bir sağlık kuruluşu olarak hizmet verecek olması doğrultusunda. 
Söylenen, bu alanın yeşil alan olarak kalacak olması. Sağlık Bakanlığı’nın mülkiyetindeki alanın değerlendirilebilmesi için ilçe veya büyükşehir belediyesine tahsis edilmesi gerekiyor. Tahsis yapılamayınca hiç kimse bir şey yapamıyor. Bu tür işlerden anlamam ama geçici bir protokol de yapılabilir sanıyorum.
Ben diyorum ki eğer burada en azından şimdilik büyük çaplı bir şey yapılamıyorsa hiç olmazsa çevre duvarları biraz bakımdan geçirilebilir, moloz yığınları tesviye edilip açık otopark olarak kullanılabilir. 
Tesviye yapıldıktan sonra bir de ağaçlandırılsa bu alan, Saraçoğlu Caddesi’ndeki araç parkı ihtiyacını karşılar.
Alanın içindeki yaklaşık 50 yıllık çam ağaçları kuruyor ve birbiri ardına kırılmaya başladı.
Burası, öyle ihaleler yapılıp büyük paralar harcanmadan da kullanışlı hale getirilebilir.
Hem böylece burada gerçekten bir otoparka ihtiyaç var mı ortaya çıkmış olur.
Ne dersiniz?

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi