Advert
Advert
Bilgisayar Oyunları ve Sapkınlıkları, AİLELER DİKKAT!
Kuzeyli / Nehir SAYAL

Bilgisayar Oyunları ve Sapkınlıkları, AİLELER DİKKAT!

Bu içerik 186 kez okundu.
Advert

     Kaldığımız yeri hatırlayarak devam edelim isterseniz.

     Çocuklar, çocuk olmalarının getirdiği iyi niyetle ve samimiyetle görüştükleri kişilere inanarak kendileri ve yaşamlarıyla ilgili inanılmaz ipuçları verebiliyorlar. Son zamanlarda sıklıkla duymaya başladığımız şiddet içerikli ve cinsel içerikli saldırıların arkasında yine bu kontrolsüz kurulan arkadaşlık ilişkileri var.

     Çocuklar, bilgisayarlar vasıtasıyla ulaşıp yazıştıkları insanların kim olduklarını bilemiyorlar ve kendilerine söylenen her şeye inanarak yanlış bir güven duygusu geliştirebiliyorlar. Bu da onları tahminler ötesinde büyük tehlikelere açık hale getirebiliyor. Küçük bir ekran aracılığıyla muazzam büyüklükte bir sanal aleme ulaşmak mümkün. Bu alemi kontrol etmekse imkansız.

 

Bilgisayar Oyunlarının Psikolojik Boyutları

    

            Aslında teknoloji harikası bilgisayarlar, doğru kullanılırlarsa çok yararlı ve eğitici olabilecekken saat sınırı olmadan kullanılmaları halinde ciddi sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Gün içinde 2-3 saati aşan sürelerle televizyon ve bilgisayar başında kalmak, çocuklarda psikolojik olarak bir takım sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yapılan araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre şiddet içerikli görüntüleri izleyen, bu türde oyunları oynayan çocuklarda saldırgan davranışlar, uyku bozuklukları, korkular, bazı tikler, şiddeti normal karşılama, duyarsızlaşma, şiddet göstereni model alma vb. pek çok sorun baş gösteriyor.     

      Çocuklarda henüz tam olarak oluşmamış gerçeklik algıları, tamamen yanlış yönlere kayıyor ve bir süre sonra neyin gerçek, neyin oyun olduğu konusunda ciddi karmaşa yaşamaya başlıyorlar. Üstelik özellikle cinsel içerikli görüntüler, çocuklardaki bu olumsuzlukları katlayarak artırıyor ve erken yaşlarda cinsel içerikli davranışlara yönelmelerine sebep oluyor.

      Şiddet içeren görüntüleri izlediği için başkalarına şiddet uygulamayı normal bir davranış olarak gören çocuklar, bunu bir davranış bozukluğu olarak sürdürüyorlar. Bu nedenle uzmanlara başvuran ailelerin sayısında ciddi artışlar var.

Bu kadar bağımlılık, normal değil elbette. Bu bağımlılığa yol açan etkenleri de bilmek gerekiyor. Kişiler, eğer sağlıklı aile ortamı bulamazlarsa,önemsenmediklerini ya da kendilerini ifade edemediklerini düşünüyorlarsa, bağımlı kişilik özelliklerine sahiplerse bu tip bağımlılıklar ortaya çıkıyor. Hayatlarındaki boşluğu bir şekilde doldurmak zorundalar ve bu da istedikleri gibi yönlendirecekleri bilgisayarlar sayesinde mümkün oluyor.

 

Bilgisayar Oyunlarını Yasaklamak Çözüm mü?

    

            Anne baba olarak bizim öncelikli görevimiz, çocuklarımızla olan iletişimimizin kopmamasına özen göstermek. Çocuğun hayatıyla ilgili program yapmasına, hedef belirlemesine ve zamanını doğru kullanmasına yardımcı olmak. Kabul edelim ki çocuklara televizyon seyretmeyi ya da bilgisayarla uğraşmayı yasaklamak, asla bir çözüm değildir. Aksine yasaklanan her şey, daha çok ilgi ve merak uyandırır. Dolayısıyla yasaklamak yerine çocukla işbirliği yapmak ve onun da onayını alarak, okul çocuğu için gün içinde bir saati aşmayacak şekilde bilgisayar başında geçirmesine izin vermek, daha mantıklı ve kabul edilebilir bir program olacaktır. Bilgisayarın başına geçen çocuğu kontrolsüz bırakmak yerine hangi oyunları oynadığını bilmek, zaman zaman bu konuda onunla konuşarak özellikle şiddet görüntülerinin zararları hakkında bilgi vermek ve gereken güvenlik önlemlerini almak gerekir. Çocuklar, genellikle takip edilmediklerinde sınırları bilemezler. O nedenle gözlemci olmak, denetlemek hem çocuğun bağımlılık geliştirmesinin önüne geçer, hem de zararlı etkilerinden korunmasını sağlar.

     Aslında bilgisayar oyunları değil, şiddet içerikli bilgisayar oyunları olarak ayrımı net biçimde yapmalıyız. Eğer doğru oyunlar seçilirse çocuklardaki dikkat, algı, muhakeme yapma, gözlem, matematik beceriler gibi bir takım alanlarda son derece yararlı etkileri olduğunu göz önünde bulundurmakta fayda var. Burada bütün mesele, bilinçli aile olmak ve çocuklarımızla kontrolsüz bilgisayar izleme konusunda arada köprü görevi yapabilmektedir. Tamamen onların seçimine bıraktığımız bilgisayar oyunlarını yasaklamanın da bir çözüm getirmeyeceğini bilmek gerekiyor.

 

Ailelere Tavsiyeler

    

            Artık aşkların bile sanal ortamda yaşandığı bir dönemde eğer doğru kullanılmazsa yararından çok zararı olan bilgisayarlara karşı çocukları korumanın ve bilgisayar oyunlarından uzak tutmanın bazı yolları var. Konunun bu kısmına da yarın devam edelim…

Yarına kadar sevgi ve şansla kalınız inşallah.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altı kişilik köy: Lübbey
Altı kişilik köy: Lübbey
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek