Advert
Advert
Dikey diziler geliyor
Dijital Veri / Serdar ŞİMŞEK

Dikey diziler geliyor

Bu içerik 201 kez okundu.
Advert

Değerli Küçük Menderes okuyucuları,

Malum, en çok video izleme cep telefonları üzerinden gerçekleşiyor. Akıllı cihazlar, artık birer medya oynatıcı haline geldi. Otobüste, metroda, yolda, fırsat bulduğumuz anda hemen bir video izler olduk. Eskisi gibi gazete, kitap da fiilen okunmadığı için ya da dijital ortam tercih edilir olduğundan cep telefonları, daha öne çıkmış durumda.

Son günlerde Çin’de hızla yayılan bir furya var. TV dizilerini dikey olarak çekmeye başladılar. Peki buna neden ihtiyaç duyuluyor? Çünkü elimizden düşmeyen bir telefon var. Bu telefonu da özellikle video ya da dizi, film izlerken ekranı yatay olarak kullanıyoruz. Bu da kullanıcılar için telefonu tutmada sorun oluyor. Çünkü telefonlar, zaten ergonomik olarak dikey tutulması yönünde dizayn edilmiş.

Özellikle bazı video çekimleri, telefonu yatay tuttuğunuzda daha da kötü hale geliyor ve ekranın ortasında küçücük duruyor. Bu da çekimin özelliği ile ilgili. İşte Çin’deki firmalar, buna çözüm olarak dizileri daha çekerken direkt telefonun dik tutulacağını öngörerek çekimi tamamlıyorlar.

Resimden de anlaşılacağı üzere çekimler, daha farklı ve bölünebilir bir hale de geliyor. Sanki bu furya, birden patlamaya hazır. Türkiye’de de bunun ilk örneğini heyecanla bekliyorum. Özellikle internet dizilerinin son yıllarda popüler olduğunu düşünürsek bu teknolojinin bize de yansıması, uzun sürmeyecek gibi gözüküyor.

Örnek olarak denemek isterseniz size bu formatta çekilen iki Çin dizisi ismi vereceğim: ‘My Boyfriend-ish Sister’ ve ‘My Idiot Boyfriend’. Tabi ki benim öngörüm, ilk olarak müzik kliplerinin bu akımdan etkileneceği yönünde.

Herkese teknoloji dolu günler dilerim.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Altı kişilik köy: Lübbey
Altı kişilik köy: Lübbey
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek
Kuraklık devam ederse çiftçiye su verilmeyecek