Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Tekrar Merhaba derken! “Burası çok önemli”
Kuzeyli / Nehir SAYAL

Tekrar Merhaba derken! “Burası çok önemli”

Bu içerik 210 kez okundu.
Advert

   Sevgili dostlar, iki haftalık aradan sonra tekrar birlikteyiz. Ah keşke şurada tatil yaptım, burada denize girdim diyebilseydim (!) ancak maalesef projeleri değerlendirmek ve hazırlamak adına aldığım sürenin bugün sonuna geldim.

   Projeler demişken, ne projeler ne projeler! Öyle böyle değil. Pek yakında bütün Ödemiş halkı bunları duyacak hatta “Neden benim haberim olmadı?” diyecek dostlarımız olacağını da biliyorum. Ve fakat biliniz ki isteyen herkes, bizimle Ödemiş’in gelişimi ve değişimi adına yan yana olabilir. Bundan da müthiş onur duyarız.

   Gelelim bugün sizlerle paylaşacağım konuya; efendim ben Ödemiş'e ilk ayak bastığımda buradaki motosiklet ve traktörler, hatta araçların çok eski model oluşundan çok etkilenmiştim. Elbette hayatım boyu bunları görmemiş olmaktan değil(!) ki böyle olsa sanırım gerçekten çok komik olurdu. Etkilemişti! Çünkü bunların birçoğunun üzerinde cevval Ödemiş kadınının hakimiyeti vardı.

    Bu üç araç üzerinde kullanıcı kadın profilinde gördüğüm; kontrollü, özenli, tedbirli (bazen aşırı(!)) kadın sürücülerdir. Bu konuda kadın ve erkeği cinsiyet ayrımı düşünerek değil, dikkat ve kontrollü olmaları bakımından kadınları bir tık daha öne taşımak istiyorum. (ha şunu da biliyorum, bazı kadın sürücü arkadaşlarım o kadar dikkatli ki 50 km hızla solda ilerleyerek insanların hız yaparak kaza yapmalarına da engel olma çabalarını da es geçmek istemem (!) (!))

     Hazır kadından bahsedilmişken gündem dışı bir şeyleri araya sıkıştırmak da isterim.

    “Kadın”, olduğu yere seviye ve yapılan işe detay kattığı gibi elinin değdiği her yer de muhakkak ki güzelleşir ve değer kazanır (Ne yalan söyleyeyim bazı kadınlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.)

    Kısa bir dip not da vermek isterim; istisnalar haricinde kadının başarılı olması, istediğinizi yapması, aşkla saran kadın olabilmesi, çocuğunuza verimli bir ebeveyn olabilmesi (eğitilmesi haricinde) bulunduğu yeri zenginleştirmesi (mecazidir) ve daha birçok şeyin üzerinden kahramanca gelmesinin tek katalizörü “Sevgidir”.  

    Sizin (en birinci evdeki EŞİ) tarafınızdan kendini kıymetliniz hissini uyandıracak tek kelamınız onu; şefkat ve sevgi dolu bir anneye, başarılı bir iş kadınına, merhametli bir dostta ve en önemlisi sizinle hayatın en ince detaylarını dahi aşkla paylaşan bir kadına dönüştürür.

    Bu kadar kolay işte! (ha bu arada kadının her türü (okumuş, cahil, köylü, kentli hiç fark etmez) sandığınızdan daha akıllıdır. Sakın ha sahte davranmayın çünkü farkına varmadan siz, kendisine yaşattığınızı yaşatır. İnanın!  Alın size bir tüyo daha beyler (!)

   Konu nerden nereye geldi valla (!). Evet en son ne demiştim? Cevval Ödemişli kadınlardan bahsetmiştim. Şu hani motosiklet ve traktör kullananlarından bağ, bahçe, hayvan işi yapan becerikli kadınları söylemiyorum bile, hepsi eli öpülesi cevherler. Yeter ki en yakınları onlara kıymet versin!

   Şimdi asıl konumuza dönelim, sevgili otomobil sürücüsü arkadaşlarım, bu yörede seyahat ederken; tali yollarda ve kavşaklarda ayrıca dikkat etmek zorunda olduğumuz gibi tarlaya gidiş-dönüşlerde traktörlere ve şehir içlerinde motosiklet kullananlara karşı da sabırla ve dikkatle yol almalıyız.

   Trafiğin uzamasında, kazalarda bilinçsizce bunları kullananların suçu yokmuş gibi neden bize bu sözler demeyin. Elbette traktör kullanan arkadaşların kavşaklardan ani ve kontrolsüz çıkmaları, farlarının ve aynalarının eksikliği yüzünden gündüz ve gece sürüşlerde orta yerden gitmeleri yüzünden yaşanabilir sıkıntıya çoğunlukla sebep olduklarını söyleyeceğim tabi.

    Sonra traktörlerin seyir halindeyken olmaması gereken şeritte, olmaması gereken hızda ve dikkatsiz dönüşlerde kendi canlarını hiçe saymaları ve karşıdan ya da arkadan gelen araçları da sıkıntıya soktuklarını nasıl söylemeden geçerim.

    Ve sonra motosikletler; ah o şehirde de tarlalarda da tali yollarda da nerden çıkacağı hiç belli olmayan motosiklet sürücüsü kardeşlerim. Ne kendinizi koruma ekipmanlarınız var ne de sizin haricinizde seyir alan insanları düşünme isteğiniz. Yazık değil mi? Size de ailenize de hiç tanımadığınız, sizinle anlık aynı seyir yerinde bulunan insanlara da!     

     Kontrolsüzce arkanızda ailenizi taşırsınız, kontrolsüz ve sinyalsiz dönüşler yaparsınız, aşırı hız denersiniz. Yapmayın sevgili dostlarım, hayatınızı ve başkalarının hayatlarını bu kadar hor harcamayın. Ailelerinizin size canlı ve sağlıklı ihtiyaçları var.

  Unutmadan, bir de araçtan daha çok motosiklet olan bir şehirde yaşıyor gibiyim. Bunların park edilme şekli ve yerleri ile ilgili de bir seri eğitim mi alınsa diye düşünmüyor da değilim hani.

   Kontrolsüz ve özensiz traktör ve motosiklet kullanan arkadaşlar; canınız her şeyden önemli olmalı, sevdiklerinizin bir damla gözyaşı için dünyayı yıkmalısınız, o halde önce emniyet sonra hareket tezini uygulayarak yollarda seyir alalım rica ediyorum.

    Önce aynadakine, sonra gözünüzün içine sevgiyle bakan herkese kıymet veriniz lütfen. Sağlıkla ve sevgiyle kalınız. Yarın görüşmek üzere.

   Sevgiler...  

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Büyük Torbalı’dan  tanışma ziyaretleri
Büyük Torbalı’dan tanışma ziyaretleri
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı
Ödemiş'in seçilmiş kadınları anlamlı buluşmada toplandı