Advert
Advert
Bağ-Kurlu işverenler
Mali Müşavir Uğur ŞEN

Bağ-Kurlu işverenler

Bu içerik 237 kez okundu.
Advert

Bu hafta benim de içinde bulunduğum Bağ-Kurlu işverenlere bir göz atalım istedim. Biz, yanımızda çalıştırdığımız işçilerle işsizlik sayısına, ödediğimiz vergilerle ülke ekonomisine katkıda bulunun gerçek kişileriz.

Ne yazık ki devletten kıdem, ihbar, emekli ikramiyesi almadığımız gibi Bağ-Kur prim borçlarımızı ödemediğimizde sağlık hizmetlerinden bile faydalanamıyoruz (Süresi belli olmasa da şu an Bağ-Kur prim borcumuz olsa da sağlık hizmetinden faydalanmaktayız). Bunun yanında işçilerimizin kıdem, ihbar tazminatları ve diğer ödemelerimizle ağır yaptırımlarla karşı karşıyayız.

Genel olarak düşündüğümüzde hepimiz, her sabah işyerlerini açmak ve çalışmak zorunda olan işverenleriz. Başımıza ne kötü olay gelirse gelsin hayatımızı sürdürmek için önce biz, sonra işçilerimizi çalıştırmak zorundayız. Bugün Bağ-Kurlu işverenin başına gelebilecek sağlık sorunlarının İş Kanunu'ndaki yerini inceleyeceğiz.

Bağ-Kurlu işverenler, geçici iş göremezlik ödeneği alabilir mi?

5510 Sayılı Kanun'un 4-1(b) bendine göre sigortalı sayılanlara, iş kazası veya meslek hastalığı veya analık hallerinde genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartıyla yatarak tedavi süresince veya yatarak tedavi sonrası bu tedavinin gereği olarak istirahat raporu aldıkları sürede her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Bağ-Kur kapsamında olanlar için Geçici İş Göremezlik Ödeneği;

-) İş Kazası,

-) Meslek Hastalığı,

-) Analık

hallerinde geçici iş göremezlik ödeneği alabilmektedir. Hastalık nedeni ile geçici iş göremezlik ödeneği alamazlar.

Dayanak; 5510 SGK 18.Madde C Bendi

       

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret