Advert
Advert
Farklı olmalı
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Farklı olmalı

Bu içerik 300 kez okundu.
Advert

İstanbul dahil birçok büyükşehir belediye başkanlığını sosyal demokrat adaylar, İYİ Parti’nin de desteğiyle kazanmış bulunmaktadır. Hele İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı Sayın Ekrem İmamoğlu iki kere kazanmıştır. İşi bu aşamaya getiren yetkililerin yüzleri kızardı mı, bilmiyorum.

Bir AKP’li vatandaşın "İstanbul’dan geldiler, İstanbul’dan gidecekler" deyişi halen kulaklarımdadır. Evet, İstanbullular AKP’ye son darbeyi vurmuştur. Bu aşamadan sonra AKP’nin gidişi hızlanacaktır.

Sosyal demokratlar için bu durum, iktidara yürümek adına büyük bir fırsattır. Ele geçen bu fırsatı sosyal demokrat belediye başkanlarının çok iyi kullanması gerekmektedir. Çok iyi kullanmalıdır ki AKP Genel Başkanı tarafından ortaya atılan iftiraların gerçek olmadığı görülmelidir. Biliyorsunuz; AKP Genel Başkanı, CHP için "çukur", "çöp" gibi daha nice uygun olmayan sözler sarf etmişti.

Ödemiş’te geçen dönemde Bütünşehir ve ilçe belediye başkanlıkları farklı partilerdendi. Başkanlar arasındaki çekişmeler nedeniyle Ödemiş çok şey kaybetti. Birbirlerinin kuyusunu kazan iki başkanın zaman zaman medyaya yansıyan uygunsuz tartışmalarına hep birlikte şahit olduk. İki başlılık, her zaman gündemde kaldı. Hizmetler aksadı.

Basit bir örnekle anlatayım: Gölcük Tarım Kredi Kooperatifi'nin kuzey tarafında bulunan derenin önü kapalı olmasından dolayı biriken su avlulara taştı. Bütünşehir koordinatörlüğüne başvurduk, "O benim işim değil ama ben boru vereyim, ilçe belediyesi görevini yapsın" dedi. Borular geldi, kooperatifin avlusuna kondu. İlçe belediyesine başvurduk, "O benim işim değil, Büyükşehir Belediyesi'nin işi" dedi. "Benimdi, onundu" derken iş orada kaldı.

Her iki belediye de "O benim işim değil" diyordu. O zaman soruyorum: O iş kimin işi? Vatandaşın kendisi mi yapacak?

Vatandaş olarak bizim o kimin işidir bilmemiz olası değil. Kimin işi olduğunu kim biliyorsa, buradan bir açıklama yaparsa mutlu olacağım.

Duyduğuma göre yeni dönemde o iş sıraya alınmış, önümüzdeki en kısa zaman içinde yapılacakmış. Dilerim pek geç kalmaz. Orası şimdi bir bataklık gibi duruyor. Koku ve sivrisinek kaynağı durumundadır.

Bu dönem, her iki başkan da sosyal demokrattır. Arada rekabet olmayacaktır. Artık bahane olmamalı. Zaman, iş üretme zamanıdır. Her iki başkandan beklenti yüksektir. Gözümüz, kulağımız başkanların üstündedir. Onların başarısı, sosyal demokratların övünç kaynağı olacaktır. Onlar ne kadar başarılı olurlarsa sosyal demokratlar o kadar iktidara yaklaşmış olacaklardır.

Başlıktaki farklı olmalı sözünü sosyal demokrat belediyelerde belediye hizmetleri için kullandım. Sosyal demokrat belediyelerin olduğu yerlerde hizmetler farklı olmalıdır. Belediye hizmetlerini insanlar baktığı yere göre değerlendirir. Ben Kaymakçı’dan bakıyorum. Değerlendirmem, öncelikle Kaymakçı üzerinden olacaktır. Kaymakçı’da geçmiş dönem ile bugünkü dönem arasında ne gibi bir farklılık olacak ona bakacağım. Beklentim, geçmiş dönemin çok üzerinde bir hizmet olmasıdır. Geçmiş dönemle aynı hizmet olsa bile sosyal demokrat belediye benim gözümde başarısız sayılacaktır.

Görüştüğüm bazı AK Partili arkadaşlar, "AK Parti döneminin belediyesini eleştiriyordun, sosyal demokrat belediyeyi de eleştirecek misin?" diyorlar. Elbette ki nerede yanlış görürsem eleştirim orada olacaktır. Buna sosyal demokratların belediyede olması engel değildir.

İnancım, "Bu bizden, bunu eleştirmeyeyim" yönünde değildir. Önce kendi yanlışlarımızı görmek ve düzeltmektir.

Parti ayrımı yapmadan bütün belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum.

Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Dokuz bin sahte oy kullanmışlar
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor
Ayakkabıcıların yüzü gülüyor