Advert
Advert
Yapay zeka teknolojileri
Elektronik Mühendisi / Serdar ŞİMŞEK

Yapay zeka teknolojileri

Bu içerik 185 kez okundu.
Advert

Değerli Küçük Menderes okuyucuları

İnternet, bilgisayar, yazılım derken artık yeni trend yapay zeka. Bu kelimeyi eminimki çokça duyuyorsunuzdur. Nedir peki bu yapay zeka dediğimiz şey ?

 

Yapay zeka artificial intelligence aslında makinanın insan gibi düşünüp, insan zekasına yakın bir şekilde karar vermesini sağlayan yazılımlar ve donanımların bir bütünü. Donanımda diyorum çünkü düşünme kadar işin ya da ilgili fiilin yapılması da çok önemli bir hale gelmiş durumda. Bunun için de yapay zeka teknolojileri kesinlikle hızlı düşünüp karar alabilen mekanizmalar. Bir insandan daha hızlı karar almasının yanında, doğru karar alması en önemli nokta. Bunun içindirki yıllardır bu teknoloji üzerine yapılan çalışmalar artık meyvesini vermeye başladı.

 

Şimdi sizlere geçenlerde medyaya düşen bir haberi ileteceğim. IBM öyle bir yapay zeka geliştirdiki, işten ayrılmayı düşünen insanları %95 olasılıkla tahmin edebiliyor. Şaşırtıcı değil mi? Bakın burada donanımsal ya da hesaplama ile ilgili bir durum yok. Daha çok duygusal ve davranışsal bir durum söz konusu. Fakat bu bile artık yapay zekaların çalışma konuları arasında ve inanılmaz sonuçlar doğuruyor.

 

Bu sayede işten ayrılmaların önüne geçtiklerini ve sorunlar için kök analizi yapabildiklerini belirtmekteler. En önemli konu da bu sonuca ulaşırken hangi yöntemleri kullandılar ve nasıl analiz ettiler. Ama bu konuda IBM kesinlikle açıklama yapmadı.

 

Artık o kadar izlenebilir durumdayız ki, alacağımız veya almayı düşündüğümüz bir kararı bile bizimle birlikte tahmin edebilir sistemler var. Peki bu tahminlemeye konu olan bizim davranışlarımız ya da tarzımız neler olabilir sizce ?

 

En başta tabiki sosyal medya hesaplarımız. Ne paylaşıyoruz, hangi duyguyu yansıtıyoruz. Sonrasında dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz filmler ve videolar. Yaptığımız alışverişler ve kim bilir belki de Siri gibi yardımcı programlar vasıtası ile konuştuklarımız.

 

Görüyorsunuz teknolojinin hızına ayak uydurabilmek hiç de kolay değil. Ama buna rağmen hayatımızı kolaylaştıracak her yeni gelişme bizim için çok değerli. Yeterki doğru bir şekilde yararlanabilelim.

 

Herkese teknoloji dolu günler dilerim.

Serdar Şimşek

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İzmir'deki tüm muhtarlara ücretsiz ulaşım müjdesi
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret
İYİ Parti Ödemiş'ten fidan üreticilerine ziyaret