Advert
Advert
Çocuğunu sınava hazırlayan anne babalar
Rezzan KARLUK

Çocuğunu sınava hazırlayan anne babalar

Bu içerik 519 kez okundu.
Advert

Sınava sayılı günler kala, ailelerin gündem maddesi çocuklarının sınava hazır bulunuşlukları ve sınava dair psikolojik durumları oldu.  Nedeni ise çocuklarında gözlemledikleri stres.

Stres belli bir oranda performansı destekleyen bir etken. Fakat gereğinden fazlası ise öğrenmeyi olumsuz yönde etkiliyor ve akademik performansı düşürüyor. Ebeveynlerin doğru, yerinde ve olumlu destekleri bu süreçte çocukları için son derece önemli. Yanı sıra anne babaların çocuklarına sağlayacağı psikolojik destek, sınav stresi konusunda hassasiyet taşıyor. Dolayısıyla bu konuda ebeveynlere bazı önerilerimiz var…

* Öncelikle evdeki olağan düzeninizi devam ettirin. Her şey her zamanki gibi olsun. Sadece ders çalışıyorken bu davranışına saygı duyduğunuzu ve önemsediğinizi gösteren davranışlarla karşılık verin. Alçak sesle konuşmak ya da televizyonun sesinin kısmak gibi.

* Suçlamayın, eleştirin. Ders çalışma, çalışma programı oluşturma, gününü ve gün içindeki faaliyetlerini düzenleme gibi konularda yanlış ya da eksiklerini olduğunu düşünüyorsanız yapıcı bir şekilde eleştirin.

* Uygun sorumluluklar verin. Hayatının sadece sınavdan ibaret olmadığını, sınavın hayatın bir parçası olduğunu ve sınavdan sonra da hayatın devam edeceğini bildiğimiz için boyunu aşmayan, kendine duyduğu güveni zedelemeyecek küçük sorumluluklar verebilirsiniz. Evin günlük alışverişini yapmak, çöpü çıkarmak olabilir örneğin.

* Kısıtlayın, yasaklamayın. Dershane, okul, özel ders, çocuğunuza bıkkınlık verebilir. Empati yaptığınızda bu durum çok daha anlaşılabilir olur. Dolayısıyla bazı şeyleri geçmişe göre daha az oranlarla, kısıtlı ve kontrollü bir şekilde izin verebilirsiniz.

* Fark etmesini sağlayın. Çocuğunuz ve geleceği için birçok şeyden vazgeçmiş ve çok ciddi maddi yatırımlar yapmış olabilirsiniz. Bunları dillendirmeniz çocuğunuz için, kendisini size karşı suçlu hissetmesine neden olabilir. Böyle olmasından ziyade sahip oldukları konusunda farkındalık geliştirmesi, onları çok daha faydalı, verimli kullanması konusunda yarar sağlayabilir.

* Olasılıklar oluşturun. Olasılıklar stresin azalmasını sağlar. Sınavda istediği başarıyı gösteremezse hangi lise/lere gideceği konusunda birlikte karar verin ve bunu mutlaka sınavdan önce yapın.

* Lütfen sınavların telafi edilir olduğunu unutmayın. Çocuğunuz bu sınavda olamasa bile mutlaka gireceği daha birçoğunda başarılı olacaktır. Çünkü o sizin çocuğunuz!  İyi olduğu, yaparken hem mutlu hem de başarılı olabileceği şey mutlaka var.

Birlikte keşfedin.

Sevgilerle..

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi