Advert
Advert
Advert
Kanser tedavisinde tamamlayıcı: yoga
Ayşe BAŞTÜRK /

Kanser tedavisinde tamamlayıcı: yoga

Bu içerik 135 kez okundu.
Advert

GDO’lu ürünler, sağlıksız beslenme, aşırı stres, spordan uzak kalma, sıkıntılar , hormonal sebepler , mutsuzluk , zayıflayan bağışıklık sistemi şeklinde temel ve tetikleyici etkilerden dolayı çağımızda kanser hastalığına eskisinden sık rastlanıyor.

Gün geçtikçe gelişen batı tıbbı ilaçla tedavide başarılı olsa bile bu kadar yaygınlaşan bir hastalığa karşı alternatif tedavilerin önemini inkar etmek mümkün değil. Kanser hastaların morallerinin çok önemli olduğunu biliyoruz, çevremizden duyuyoruz.

Bu kişi kimi zaman çok yakınımızda olabiliyor ve sürece bizzat tanık olabiliyoruz. Hastanın aldığı kemoterapi ilaçlarından dolayı birçok yan etkiye maruz kaldığı bir gerçek iken kemoterapi ilaçlarına ek olarak zararsız hatta son derece faydalı bir tamamlayıcı tedavi yönteminden bahsetmek istiyorum: Yoga…

Amerikan Kanser Topluluğu’nun araştırmalarına göre yoga kan basıncı, kalp atışı, solunum, beden ısısı ve beyin dalgalarını kontrol etmede kullanılabiliyor. Her şeyden önce yoga seanslarına katılan hastalar kanserle savaşırken yalnız olmadıklarını görüyor, hastalığın yan etkileri hakkında birbirleriyle sohbet edip, birbirlerine moral kaynağı oluyorlar.

Kanser hastaları için uygulanan seanslarda yorucu ve zorlayıcı hareketler yerine gevşeme ve derin nefes teknikleri öğretiliyor. İlaçlar nedeniyle halsiz ve yorgun olan hasta yoga yaparak dinçlik kazanıyor ve yenileniyor.

Seansa devam eden kişiler yavaş ve ritmik nefes almayı öğreniyorlar. Nefes kontrolü sayesinde hastanın odaklanması gelişiyor ve günlük hayatta istedikleri zaman uygulayabilecekleri nefes egzersizleri rahatlamalarına yardımcı oluyor.

Kişi tekrarlayan olumsuz iç sesi ve düşünceleri yerine nefesine odaklanıyor ve iç huzuru bulabiliyor. Doğru nefes, bedeni ve zihni doğru kullanma, konsantrasyonu sağlama konularında kendini geliştiren hasta tedavi sürecine katkıda bulunacak yöntemler öğrenmiş oluyor. Ayrıca omurgayı çalıştıran hafif hareketlerle bel ve boyun ağrıları giderilmiş oluyor.

Asanalarla kaslar ve eklemler yıpratmadan çalıştırılıyor, iç organlar masajlanıyor ve kişinin kan dolaşımı hızlanıp, vücudunda birikmiş gerginlikten kurtulması sağlanıyor. Düzenli uygulanan yoga sayesinde bağışıklık sistemi güçleniyor. Kanser tedavisinin beden ve zihnin iş birliğini gerektirdiğini düşünürsek beden, zihin, ruh bütünlüğünü sağlayan yoganın kemoterapi ve radyoterapiye verebileceği desteği daha iyi anlarız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Ege turizminde yeni trend: Köylü konsept
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı
Kafa kafaya çarpıştılar: 11 yaralı