Advert
Advert
Advert
Kaymakçı Çevreyolu
Selim ŞAHAN

Kaymakçı Çevreyolu

Bu içerik 195 kez okundu.
Advert

Çocukluk dönemlerimizle ilgili türlü anılarımız vardır. Kimini net hatırlarız kimini de şöyle böyle. Benim de hangi yaşlara ait olduğunu tam olarak hatırlamadığı bir Eselli Mezarlığı anım vardır ki aklıma geldikçe gülümserim.

Çocukluktan kalan anılarım arasında mezar hikayeleri önemli yer tutar: İnler, cinler, periler falan.

Henüz televizyon gibi teknolojik araç gereçlerin olmadığı eskiden akşamları ev oturmaları olurdu. Tv, radyo var ama her evde değil. Elektrik de öyle; var ama her evde değil. Bu elektrik bulunmayan evlerden biri de anneannemin evi idi.

Anneannem tarım ve küçük hayvancılığın yanında evde konu komşunun terzilik işlerini de yapardı. Şimdi, ÖYKAM’a bağışladığımız Singer marka ayakla çevirmeli dikiş makinesinde benim de gömlek sırtı daraltmışlığım vardır.

Akşam oturmalarında komşu kadınlar gazlı lamba ışığında oya ve telkırma işleri ile uğraşırken biz çocuklar da yaramazlık ve gürültü yapardık tabii. Sanıyorum bizim erken uyumamız ve rahat konuşabilmeleri için bir komşu teyzemiz bize biraz korku içerikli hikayeler anlatırdı. Bunların içinde mezardan kalkmalarla dolu uyduruk hikayeler geniş yer tutar biz de bunları dinlerken uyur kalırdık.

Eskiden komşu anneler, gelin ablalar, Şerife kadın teyzeler olurdu. Biz erken uyuyalım diye anlatırlardı bu hikayeleri ama bunlar zamanla çocukların beyinlerine yerleşirdi.

Sokakta etrafımdaki arkadaşlarla sohbet ederken, belli ki o hikayelerin etkileriyle şeytan gördüklerinden ve kendilerini kovaladıklarından falan bahsederlerdi. Ben de ‘bana neden görünmez bunlar!’ diye kuşkuya düşerdim!

Uzatmayalım; birara biz Kaymakçı’da oturuyor, babam da üç-dört kilometre ilerideki Çaylı’da görev yapıyorken bir gün tek başıma Çaylı’ya gitmek istedim. Beydağ/Kiraz çıkışındaki köprüyü geçtikten sonra sağlı sollu Eselli mezarlığı vardır. Yolumun ortası sayılabilecek yerdeki mezarlık mevkiine kadar geldim ama cesaret edip mezarlığın arasından geçemedim.

Ya bir ölü mezardan çıkıp beni kovalarsa! Çocuk aklı işte.

Şimdi Eselli köyü kalmadı. Bu köy haritadan silindi, köylüler de Kaymakçı’ya taşındı. Son kalan üç beş eski evin yerine cezaevi yapıldı ama Kaymakçı’daki Eselli kökenlilerin cenazeleri sanıyorun aynı mezarlığa gömülüyor.

Şu sıralar bu bölgede yol genişletme çalışmaları var. Beydağ ve Kiraz yol ayrımında kavşak çalışmaları devam ediyor. Büyük ihtimal mezarlığın arasından geçecek bu yol genişleyecek ve kimi mezarlar iptal olacak veya taşınacak.

Kaymakçı’da yıllardır bir çevre yolu muhabbeti vardır. Sözünü ettiğimiz köprüden sapacak duble çevre yolu, Kaymakçı’yı güneyden dolanıp Ödemiş istikameti çıkışındaki benzinlik altından devam edecek.

Söylentilere göre bu yolun kamulaştırma bedelleri ödenmiş. Bilgisayar programı Gogle Eart’tan, yani uzay görüntülerinden mevcut yolun hattına baktım. Kiraz yol kavşağından Kurucuova köy girişine kadar küçük kavisler dışında dümdüz bir hat çiziyor. Yolun, güneyden verilmesi halinde yol hem uzayacak hem de büyük bir tarım alanı yola feda edilecek. Bu çevre yolunun güneye kaydırılması halinde Kaymakçı’daki imar çalışmaları da (yerleşim) ister istemez güneye yani tarım alanlarına kayacak.

İlgili Bakanlık, TV’lerde kamu spotu yayınlıyor ve tarım alanlarının imara açılmasının önlenmesini istiyor.

Ödemiş-Bayındır arasında yapılan yol çalışmalarında, hatırlarsanız İlkkurşun çevresinde bir tartışma yaşandı. Burada proje değişikliğine gidilerek, güneyden geçen eski yol bay-pas edilerek İlkkurşun’un kuzeyine alındı. Köylüler, yolun kamulaştırma bedelleri ödenen eski yoldan devam etmesi gerektiğini savunurken, yeni güzergâhın önemli bir kazanım sağlamayacağını savundular.

Havza-Plat olarak bizim de destek verdiğimiz birkaç eylem oldu fakat proje devam ediyor. İmkânı olan varsa mevcut durumla yeni yolun güzergahını internetten de inceleyebilir.

Şimdi ben Kaymakçı’da da ne olacağını tam olarak anlamış değilim. Herhangi bilgilendirici levha da yok. Yol nerden geçecek konusunda herkes farklı telden çalıyor.

Geçtiğimiz günlerde çalışma yürütülen bu bölgeye gittim. Çalışmalar, belde içine doğru geliyor. Proje eski. Eğer güneyden yeni bir çevre yolu güzergahı varsa, bu yol toplulaştırma çalışmaları sırasında neden yol olarak ayrılmadı.

İnternet üzerinden proje ile ilgili bir araştırma yaptım. Taşyapı firmasının internet sitesinde ‘TORBALI - ÖDEMİŞ - KİRAZ YOLU YAPIMI’ başlıklı bir proje var.

Torbalı’dan Sarıgöl’e uzanan bir projenin sözleşme tarihi 18.09.2013, iş bitim tarihi de 02.11.2017 olarak görülüyor. Bu kadar! Torbalı-Ödemiş yolu yaklaşık 10 yıldır süregeliyor. Ödemiş-Kiraz yolunun da aynı hızla yaklaşık on yıl daha sürmesini bekliyorum!

Ben özellikle İlkkurşun civarındaki yol güzergahı neden değiştirildi ve Kaymakçı’daki çevre yolu güzergahı nedir merak ediyorum. Ayrıca Pınarlı ve Çatal arasındaki çevre yolu da hem Tire’ye doğru tarım alanlarına kayıyor hem de uzuyor.

Sanıyorum gazetemizin muhabirleri de konuyla ilgili bir araştırma haber yaparlar…

Çocuklara: Mezarlardan korkmayın; ölüler kimseye zarar veremez…Asıl iş yaşayanlardan korunabilmekte...

 

Not: Bu yazı 22 Ağustos 2017 tarihli Küçükmenderes Gazetesi'nde yayınlanmıştır

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI
ÖDEMİŞ TOKİ KURA SONUÇLARI