Advert
Advert
Advert
Niçin helal kazanç
Sadırdan Satıra / Dr. Mehmet MALKOÇ

Niçin helal kazanç

Bu içerik 299 kez okundu.
Advert

Allah Resulü Sa’d b. Muaz ile karşılaştığında onunla tokalaşırken âdeta taş gibi nasır tutmuş ellerinin niye böyle olduğunu sorunca Hz. Sa’d, “Evimin geçimi için hurma bahçesinde çalışırken böyle oldu.” der. Bunun üzerine Hz. Peygamber, onun ellerini öper ve “İşte bu eller Allah’ın sevdiği ellerdir” buyurur. Helal kazanç gayreti bizi Allah’ın sevgisine layık kılan bir vesile… Helal kazanç niçin önemli?

SAĞLIKLI OLMAK İÇİN HELAL KAZANÇ:

İnsan yediğidir demişler… Helal lokma bedenimize şifa olurken haram lokma ise bedenimizin uzuvlarını yıkıma uğratan bir virüstür…  Helal lokma sadece sağlık değil aynı zamanda bir gönül huzurudur… Gıdalar birer tohum ise midemiz tarladır; oraya ne ekersek onu biçeriz…

DUALARIN KABULÜ İÇİN HELAL KAZANÇ:

Sa’d b.EbîVakkasHz. Peygamberimize gelerek: “Ey Allah’ın Resulü! Duaları kabul edilenlerden olmam için dua eder misiniz?” deyince Hz. Peygamber: “ Ey Sa’d! Helal olanı ye, duan kabul olsun” buyurur…

YAPILAN İBADETLERİN BİZİ KÖTÜLÜKTEN KORUMASI İÇİN HELAL KAZANÇ:

Haram lokma, ibadetleri birer ritüel haline getirir ve ibadetlerin üzerimizdeki etkisini gölgeler… Abdullah bin Ömer, “Namaz kılmaktan ok gibi, oruç tutmaktan yay gibi kalsanız da haram ve şüpheli şeylerden kaçınmazsanız, Allah o ibadetleri kabul etmez.” der.

SALİH EVLATLAR YETİŞTİRMEK İÇİN HELAL KAZANÇ:

Nesli yoldan çıkaran sebeplerden birievlatların haram lokma ile beslenmesidir…  Türkmenistan eski Devlet Başkanı SaparmuratTürkmenbaşı’na yazılmış bir itiraf mektubu şöyledir:

“Değerli Saparmurat Atayeviç,

Size yazdığım bu mektup bir itiraftır. Ben sizinle çalıştım, beni sorumluluk gerektiren bir vazifeye tayin ettiniz. Kendim zorluklarla mücadele ederek büyüdüğüm için; iki oğlumu ele muhtaç etmeyeyim, diyerek çaldım, çırptım ve rüşvet aldım.Çocuklarıma ölünceye kadar yetecek miktarda dünya malı topladım. Amma! Küçük oğlum, sarhoş hâlde arabasını kullanırken kaza yaptı. Omurgası kırık, hayatı boyunca yatağa mahkûm.  Büyük oğlum, babasının hüküm sürdüğü devirde hovardalık yapmış, sonra da uyuşturucu bağımlısı olmuş. Onunla günümüz bir olsa da kavgamız ikidir. Annesi bunlara dayanamadı...Hayatın sonuna kadar yeter dediğim, malım 5-6 yıl içinde savruldu… Çocuklarıma haram lokma yedirdim. Sonra da bu haramlar böyle ortaya çıktı.”

AİLE HUZURU İÇİN HELAL KAZANÇ:

Haram lokmanın girdiği evde zenginlik olabilir. Fakat aile fertleri arasında dayanışma değil, çatışma olur… Çünkü böyle bir evde kimse doğru düşünemez, doğru karar veremez ve doğru konuşamaz… Çünkü haram lokma akıllarını ve vicdanlarını gölgelemiştir…

AHİRET SAADETİ İÇİN HELAL KAZANÇ:

Hz. Ali “Helal olan malın hesabı, haram olanın ise azabı vardır.” der.

SüfyanıSevriise: “Dindarlığı sadece kıldığımız namazın ve çektiğimiz tesbihatın sayısında aramayın! Bunlar önemli. Fakat, kişinin dindarlığı ekmeğinin helallığına bağlıdır.”

Helal kazanç için Hz. Peygamberimizin Hz. Ali’ye öğrettiği bir dua ile bitirelim: “Allah’ım! Bana helâl rızık nasip ederek haramlardan koru!” (Tirmizî, Daavât 111)

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!