Advert
Advert
Bizim Hasan adaylıktan çekilmiş
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Bizim Hasan adaylıktan çekilmiş

Bu içerik 414 kez okundu.
Advert

Bizim Hasan yıllardır muhtarlık hayalleri kuruyordu. Her seçim döneminde bu hayalini gerçekleştirmek için aday olmak istiyordu ama bir türlü cesarete gelip aday olamıyordu. 2019 yerel seçimlerde aday olmaya karar verdi. Bunun için önce eşinin sonra akraba ve yakın arkadaşlarının fikrini aldı. Hepsi de” Ol, senden daha iyisini mi bulacağız sanki. Aday olmak herkesin demokratik hakkı, sen de ol, oyumuz senindir” diyerek destek verdi. Hasan için aday olmanın yolu açılıyordu.

Bana da sormuştu. Ben de; Hasan aday olmak herkesin hakkıdır, olabilirsin ama bizim buralarda siyaset yapmak çok zor. Şimdi sana aday ol diyenlerin çoğu, sen aday olduktan sonra sana karşı olan tavırlarını değiştirecektir. Birçoğu değişik beklenti içine girecektir. Kimi ziyafet bekleyecek, kimi çay paketi vs gibi hediye, kimi birkaç kuruş borcu olduğunu, onun ödenmesini ya da direk para isteyecektir. Sen bunları kaldıramazsın Hasan. Geçmişten de biliyorsun birçok kişi aday oldu kazanamadı, battı gitti. Bizim ülkede siyaset gerektiği gibi yapılmıyor. Her şey çıkara bağlanmış.” Al gülüm ver gülüm” olmuş.

Herkes böyle mi? Tabii ki, değil ama çoğunluk böyle. Doğru siyaset yapanlar azınlıkta kalmış. Sen yine iyi düşün. Aday olursan ben her zaman yanındayım. Elimden gelen desteği gösteririm, demiştim.

Daha sonra Hasan dükkanıma geldiğinde: ”Tamam hocam, yaptığım nabız yoklamasında iyi intiba edindim, çoğunluk benim adaylığıma sıcak bakıyor, aday olmaya karar verdim, desteklerini bekliyorum hocam,” dedi.

Daha önceden de söylediğim gibi desteğimin her zaman yanında olacağını söyledim. Hasan’a her yönden destek verecektim. Böyle düzgün insanların siyasete girmesi ülkemiz açısından da iyi olur düşüncesindeyim. Kıçı başı oynayanların siyasette yeri olmamalıdır. Hele hele döneklere, koltuk için parti değiştirenlere hiç itibar edilmemelidir. Döne döne fırıldak olan koltuk beklentisi içindeki insanlardan en ufak bir fayda gelmez bu topluma.

Aradan geçen birkaç ay içinde Hasan dükkanıma uğramadı.

Dün uğradığında Hasan’ın morali bozuktu. Sanki biriyle kavga etmiş gibiydi. “Gel bakalım Hasan, çalışmalar nasıl gidiyor,” deyince: “Sorma hocam, senin dediğin yere geldim. Gerçekten bu ülkede siyaset zormuş. Önce azaların tespiti için bazı arkadaşlarımın yanına gittim. Çoğu türlü bahaneler uydurarak çekimser kaldı. ”Öteki aday da arkadaşıymış da, gönül bırakırmış da, kimseyle kötü olmak istemiyormuş da” gibi sudan bahaneler. Birçok isteklerin dışında açık, açık para isteyenler bile oldu. Neyse zor zahmet aza sayısını tamamladım. Tanıtım broşürlerimi hazırladım. Propaganda çalışmalarıma başladım. Kimin yanına gitsem bir başka türlü bakıyordu bana. Çoğunluğun kendilerine göre değişik beklentileri vardı. Kimi de beni yolunacak kaz gibi görüyordu. Her gün değişik yerlerde ziyafet bekleyenler vardı. Listeme aldığım arkadaşlarımdan bile her gün başka başka istekler geliyordu. Hele o particilerden hiç kurtulamadım. “Bizim adayı desteklersen biz de seni destekleriz,” diyorlardı. Ben hangi birini destekleyeyim hocam, dört parti var, dördünü de destekleyemem ki! İkiyüzlü mü olmalıyım? Elbet benim de desteklediğim bir parti var, bunu açık etsem diğer üçü cephe alacak. Uzatmayayım hocam, adaylıktan çekildim ben. Onun bunun kahrını çekemem hocam. Kaygısız aşım, ağrısız başım. Bir daha mı, muhtarlık hayallerinin yanından bile geçmem. Dünya varmış be! Birden rahatlayıverdim. Artık kafam dinç. Şimdi ben aday değil bir seçmenim. Benim çizgim belli. Atatürkçü, çağdaş medeniyetlerden yana, laik ve demokratik bulduğum aday kimse oyumu ona veririm. Düzenbaz, üçkağıtçı, yalancı, ikiyüzlü, yobaz, bir sözü ötekine uymayan, bukalemun gibi renk değiştiren, dönek, çıkarcı aday gelmesin benim yanıma. Ben kör partici değilim hocam. Bu saydığım vasıflarda aday kendi partimde de olsa asla oy vermem. Ne geldiyse başımıza, böyleleri yüzünden geldi hocam.

Hasan doğru söylüyordu. Günümüzde siyaset maalesef çirkefleşti. Hakaretler havada uçuşuyor. Bu güne dek siyaset hiç bu denli ayağa düşmemişti.

Karamsar mıyım? Hayır. Düştüğümüz bu bataklıktan bizi temiz siyaset, dürüst siyasetçiler kurtaracaktır. Bize düşen temiz siyaset yaparak bu dürüst siyasetçileri bulup çıkarmaktadır.

Haydi kolay gele.

Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi