Advert
Advert
Advert
Çeviri yapan kulaklık
Elektronik Mühendisi / Serdar ŞİMŞEK

Çeviri yapan kulaklık

Bu içerik 311 kez okundu.
Advert

Değerli Küçük Menderes Okuyucuları

Yabancı dil her ne kadar okullarımızda üzerinde hassasiyetle durulan bir konu ve ders olmasa da günümüzün en ciddi sorunu belki de. Neden derseniz, çünkü çocuklarımızın bir meslek sahibi olmasını sağlayabiliyoruz ama yabancı dili kazanmasına yardımcı olamıyoruz maalesef.

 

Başta global bir dil haline gelen İngilizce olmak üzere, İspanyolca ve teknolojik gelişmelerle birlikte Çince ve Japonca oldukça revaçta olan diller olarak önümüze çıkmakta. Çocuğunuz ne mezunu olursa olsun, artık özellikle özel sektördeki rekabet o kadar zorlu ki, dünya ile entegre olmak mecburiyetindesiniz ve bunun ilk şartı da en azından bir yabancı dil ve İngilizce.

 

Bir dil bir insan demiş atalarımız. Maalesef ülkemizde daha çocuk yaşta görülmeye başlayan yabancı dil dersleri, hem önemsiz olarak görülmekte hem de özel ders, yurtdışı deneyimi ve diğer imkanlarla desteklen(e)memekte. Tabi ki bunun çeşitli nedenleri olabilir. Yabancı bir ülkede 3 ay kalmanın burada ömür boyu göreceğiniz derslerden daha faydalı olduğu herkes tarafından kabul görmüş bir gerçektir

Peki iyi ama bu kadar teknolojik gelişme bu konuda bir yarar sağlamıyor mu bize derseniz, cevabı Google’ın 159 Dolar’lık Pixel Buds kulaklığı. Kulaklığın çalışması için Google’ ın Pixel akıllı telefonu ile Google Çeviri uygulaması gerekiyor.

 

Çalışma prensibine gelirsek; iki kişi konuşmak istediğinde birisi kulaklığı, diğeri ise telefonu eline alıyor. Kulaklık ile konuşanın söylediklerini uygulama anında çevirerek telefonu tutan kişiye sesli olarak çeviriyor. Cevap verecek olan telefonu tutan kişinin de söyledikleri aynı şekilde çevrilerek kulaklık yolu ile karşı tarafa aktarılıyor. Şu an 40 dil için destek veren kulaklık, ileriki dönemde hem daha hassas hem de daha fazla dil için çeviri yapabilecek duruma gelecektir.

 

Artık yabancı dil öğrenmek de tarihe karışıyor diyebilir miyiz bilmiyorum ama teknolojik gelişmeler artık herşeyi daha kolay bir şekilde yapmamızın yolunu açmakta.

 

Herkese teknoloji dolu günler dilerim

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı