Advert
Advert
Advert
BES’TE HATIRLATMA!
Mali Müşavir Uğur ŞEN

BES’TE HATIRLATMA!

Bu içerik 831 kez okundu.
Advert

Değerli okurlar;

 

Daha önceki yazılarımda sizlere BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile ilgili bilgiler vermiştim. Bu hafta işvereninin sorumluğunda olan fakat işçileri de ilgilendiren önemli bir hatırlatma yapacağım.

Sizler de merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz konuları iletişim adresime mail atabilirsiniz.

 

ÇALIŞAN KİŞİ SAYISI

Çalışan kişi sayısı 5 ve üzerinde ancak 10'dan az olan işyerlerinde 01.01.2019 tarihinden itibaren, Bireysel Emeklilik Sistemi zorunlu olarak uygulanacaktır.

 

CAYMA HAKKI

Kapsama giren işverenler bir emeklilik şirketiyle anlaşıp 45 yaşın altındaki tün çalışanlarını bir emeklilik planına dâhil etmekle yükümlüdür. Ancak işçiler, işverenleri tarafından emeklilik planına dâhil olduğunun kendilerine bildirildiği tarihi takip eden iki ay içinde emeklilik sistemine dâhil olmamayı isteyerek cayma hakkını kullanabilirler. İşçinin "CAYMA" hakkını kullanması durumunda, o tarihe kadar fona ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde işçiye iade edilecektir.

 

Söz konusu bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi  işvereninin sorumluluğunda olup , yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından her bir ihlal için 100.00 TL idari para cezası uygulanacaktır.               

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Yola çıkan köpek ölümüne neden oldu
Tire'de şüpheli ölüm
Tire'de şüpheli ölüm