Advert
Advert
Advert
Özlediğimiz ve hedeflediğimiz ‘Cumhuriyet’
Remzi Boyacıoğlu

Özlediğimiz ve hedeflediğimiz ‘Cumhuriyet’

Bu içerik 536 kez okundu.
Advert

Dünyada başka bir örneği görülmeyen emperyalizme başkaldırmanın sonunda kazanılan Kurtuluş mücadelesinden sonra Mustafa Kemal önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 95. Yılı.

Türk Ulusu için CUMHURİYET; büyük bir atılımın, büyük bir değişimin, bir çağdaşlaşma projesinin adıdır. 

Bu projenin temelinde tam bağımsızlık, ulusal egemenlik, laik ve demokratik hukuk devleti anlayışı vardır. Bu projenin hedefinde ise padişahın kulu yerine ulusun bir ferdi bireyi olma anlayışı yatar. Hiçbir etnik ayrım yapmadan kadın, erkek, genç, yaşlı demeden Anadolu’nun her bir köşesinde yaşayan yurttaşların güven içinde, huzurlu ve mutlu bir biçimde yaşama ve yaşatma ideali vardır.

Yine bu projenin hedefinde kendisini eğitime adamış çalışkan öğretmenler, soran, sorgulayan öğrenciler, bilimsel çalışmaları ile dünyada yer edinmiş özerk üniversitelerin oluşturulması vardır.

Erkeklerle eşit haklara sahip, hayatın her alanında yer alan özgür, üreten kadınlar vardır. Geleceğe umutla bakan gençler vardır.

 

Yine bu projenin hedefinde bölgeler arası kabul edilemez düzeyde dengesiz kalkınmalara son verme, kişiler arasında gelir dağılımı adaletsizliğini ortadan kaldırma, her bireye fırsat eşitliği tanıma anlayışı ve hamleleri vardır.

 

Yine bu projenin hedefinde yurtta ve dünya da barışı savunarak, dünya uluslar topluluğunun eşit haklara sahip, sözü dinlenir saygın yerini almış Türk ulusu ve Türkiye Cumhuriyeti devleti vardır.

Yine bu projenin hedefinde herkesin güven duyduğu, her bir bireyin hukuki güvenceye sahip olduğu, yargının tarafsız ve bağımsız olduğu hukuk devleti olma arzusu vardır.

Cumhuriyetimizin 95. yılında bu hedeflerin hangisine ulaşabildik?

Cumhuriyetimizin temel nitelikleri olan tam bağımsız, laik ve demokratik Türkiye ve hukuk devleti, anayasamızda yazılı olan bir metin olmanın ötesinde bir anlam taşıyor mu? Cumhuriyet Bayramını kutlarken, bu sorunun cevaplarını da aramalıyız.

Gerçekten Cumhuriyet Bayramlarını hak ederek kutlamak için Mustafa Kemal’in gösterdiği yolda ve ilkeleri ışığında çok ama çok çalışmalıyız.

 

Bu duygularla Cumhuriyetimizin 95. Yılı kutlu olsun. Ulusumuzun bu en büyük bayramını kutluyorum.

Remzi Boyacıoğlu

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden