Advert
Advert
Advert
Kör partici
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Kör partici

Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

“Ceketimi assam yine kazanırım.”

“Odunu aday göstersem bile seçtiririm.”

Bunlar ve bunlara benzer sözleri geçmişten bu tarafa çok duydum. Sizler de duymuşsunuzdur mutlaka.

Aslında böyle sözler seçmenin aklıyla alay etmekten öte bir şey değildir. Ama maalesef bu sözler halen geçerliliğini korumaktadır. Aklı başında bir seçmen bu sözleri duyunca hiç düşünmeden oyunu karşı partiye vermesi gerekirken olay bizim düşündüğümüz gibi olmuyor. Gerçi bu güne kadar böyle bir şey olmadı ama demek ki aday odun da olsa ceket de olsa bunlara oy verecek olanlar var.

İşte bunlara kör partici diyorum ben. Her partide var bunlardan. Hangi partide olursa olsun ülkeye en büyük zarar bunlardan geliyor. Bunların yüzünden nice odundan, ceketten farksız insan kılıklı seçilmişler bulunmaktadır.  “Çamurdan olsun bizden olsun” diyenler giderek çoğalıyor mu ne! Gözü görür, görmezlikten gelir; kulağı duyar, duymazlıktan gelir; dili söyler ama dilsiz şeytandır.

Geçen gün kahvede sohbet ediyorduk. Söz döndü dolaştı Ödemiş belediye başkanı adaylarına geldi. Kimi adaylar dosyalarını almış mahalle ziyaretlerine başlamışlar, kimileri de uygun ortam ve zamanı kollamaktadırlar. Her biri dıştan bakıldığında çok güzel, çok olgun makama yakışır gibi görünüyor. Her birinin etrafında taraftarları var. Hangisi aday olacak, nasıl belirlenecek belli değil. Adaylar sanki bir ön seçim olacakmış gibi seçmen ziyaretlerine başlamışlar bile. Ama görünen o ki, bir ön seçim yapılmayacak,  her zaman olduğu gibi yukarılardan belirlenecektir. Doğal olarak bu durumda kırgınlıklar, küskünlükler başlayacaktır. Geçmişte partisini bırakıp bağımsız ya da karşı partiden aday olanları çok gördük. Makam hırsıyla yanıp tutuşan insanlar için parti fark etmiyor. Bu gün küfür ettiği partiden yarın aday olanları görmek her zaman olasıdır. Ülkemizde buna örnek çoktur.

Seçim sonuçları ne olur onu bilemeyiz elbette. Bildiğimiz bir şey varsa kör particiler her zaman karşı partinin adayı kendi partisinin adayından ne kadar üstün olursa olsun oyunu kendi partisinin adayına verecektir. Yıllardan beri böyle olmuştur bundan sonra da böyle olacaktır. Yalnız aradaki yüzergezer oyların sahipleri ne taraftan fazla avanta alırlarsa o tarafa geçiş yapabilirler.

Gençler bilmez, Menderes döneminde oy verenler bilir; şöyle bir söylenti vardı: Odunu aday göstersem seçtiririm. Ben bunun gerçek olduğuna inanmadım. Bu seçmenler oduna oy verecek kadar geri zekâlı mı diye düşündüm. Bu resmen seçmene saygısızlıktır dedim. Ama zaman içinde gördüm ki, oduna oy verecek kadar fanatik seçmenlerimiz var. İşte bunlar kör particilerdir.

64’lü yıllarda okuma yazma okulunda öğretmen olarak askerliğimi yaparken erlerden birine şakayla karışık sordum:

-Senin partinin adayı odun olsa, ben karşı tarafın adayı olsam oyunu kime verirsin?

Düşündü, düşündü:

-Belli olmaz hocam.

İşte kör particiye en iyi örnek budur. Maalesef aramızda bunlardan çok var.

Sevgi, saygı ve mutluluklar.  

  

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı