Advert
Advert
Advert
TOKİ, doğalgaz ve yol
Selim ŞAHAN

TOKİ, doğalgaz ve yol

Bu içerik 541 kez okundu.
Advert

TOKİ’nin 12 Haziran 2018 tarihli sayfasından alıntı ile yazımıza başlayalım:

“Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından İzmir’in Ödemiş İlçesi Zeytinlik Mahallesi’nde inşa edilecek 468 konutun ihalesi yapıldı. 12 Haziran 2018 Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca ticaret merkezi, cami ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor. Projede yükseklikleri zemin+3 olan konutların 254’ü 2+1 ve 214’ü ise 3+1 planında tasarlandı. Tasarımda geleneksel ve modern mimari sentezlendi. Cephelerde estetik ve zengin görünüm açısından zemin kat seviyesinde yöresel taş kaplamalar, geniş balkon ve pencereler kullanıldı. Mahalle konseptinde tasarlanan yerleşim alanı dükkânları, camisi, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda kente değer katacak yeni bir cazibe merkezine dönüşüyor.”

Yazıda çok güzel iç açıcı fotoğraflar da kullanılmış. Bunlardan birini köşeme alıyorum.

Dünkü gazetede konuyla ilgili haberi okumuşsunuzdur. Sosyal medyada boşaltılan şantiye alanı ile ilgili fotoğraflar paylaşılıyor ve TOKİ Ödemiş’ten kaçmış yorumları yapılıyordu ama belediye başkanımız Mahmut Badem’in açıklamalarına göre proje tasarruf tedbirlerine takılmıştı.

TOKİ tartışması biliyorsunuz uzun süredir Ödemiş’te yapılıyor.

Vatandaşlar, TOKİ’nin Ödemiş’e gelmemesinin tek nedeni olarak Ödemiş’teki müteahhitlerin ilgili yöneticilere baskı yaptıklarını ve ilçeye gelmesini engelledikleri olarak görüyorlardı.

Vatandaşlar, şimdi de ihaleyi alan firmanın zarardan kar etmeye çalıştığı ve projeden vazgeçtiğini iddia ediyorlar.

Zarardan kar ne demek?

Malum döviz kurlarındaki yükselişi biliyorsunuz. Vatandaşın iddiası şu: “İhaleyi alan inşaat firması, inşaat maliyetleri yükseldiği için eski fiyatlarla bu işi yapamayacağını anladı ve projeden cayma bedelini göze alarak vaz geçti’

Ben inşaat işlerinden, maliyet hesaplarından anlamam. Benden müteahhit de olmaz. Kültür sanat derseniz, dergi, kitap ve gazete derseniz ‘tamam oturup konuşuruz’ ama dünyalık para işleri bana göre değil.

Doğru mudur yanlış mıdır bilemem ama vatandaşın TOKİ’ye bakışı yukarıdaki gibi.

Bakın TOKİ ve Ödemiş konusunda rapor çıkarmıyorum! Sadece vatandaşın olaya bakış açısını köşeme taşıyor ve bu konuya somut olarak açıklık getirilmesini diliyorum.

Öte yandan doğalgaz konusu var.

Doğalgaz konusunda da uzun bir süredir tartışma vardı. Hatta hatırlarsanız talep toplama çalışmaları bile yapılmıştı. Fakat bir sabah baktık ki “Müjde! Ödemiş’e doğalgaz geliyor” denildi.

Gelmesi elbette iyi oldu. Hem hava kirliliğini önlemesi açısından, hem ‘şimdilik’ kömüre göre ucuz olmasından hem de zahmetsiz olmasından dolayı iyi ki geldi.

Fakat doğalgaz altyapısı Ödemiş’in tüm mahallelerine neden döşenmedi?

Ödemiş’e kadar gelmişken, neden bazı mahalleler bu işten mahrum kaldı!

Organize Sanayi Bölgesi’ne gelecek deniliyordu; ne oldu?

Bu yazının son konusu da Kaymakçı-Ödemiş arasındaki yol yapım çalışmaları olsun ve kestirmeden soralım. Bu çalışmaların belli bir bitiş tarihi var mı!

Yola gelmişken bir soru daha soralım: Bademli-Kaymakçı arasındaki yol Kaymakçı’da eziyete dönüşüyor. Bu yol, Karayolları’na mı ait, Büyükşehir’e mi ait yoksa Ödemiş Belediyesi’ne mi! İlk zamanlar bu yol ile Kaymakçı’nın cazibe merkezi olacağı yazılıp çizilmişti. Yola giriş çıkışlarına yerleştirilen levhalar, yolun ağır tonajlı araçlar tarafından kullanılmasının yasaklandığını yazıyor. Peki bu araçlar hangi yolu kullanacak.

Gelecek yazıda bu konuya eğilelim…

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı