Advert
Advert
Advert
Ardıç Tohumu Yağı
Kuzeyli / Nehir SAYAL

Ardıç Tohumu Yağı

Bu içerik 414 kez okundu.
Advert

Halk arasında çok fazla bilinmemesine rağmen sağlık açısından oldukça faydalı bir yağ türüdür. Ardıç yağı, cilt hastalıklarından, kanda bulunan zehirli maddelerin atılmasına kadar birçok rahatsızlığa iyi geliyor.

 1. Antiseptik özellikleri olan bir yağdır.
 2. Kan dolaşımını arttırıcı özelliği olması da ardıç yağının faydaları arasındadır.
 3. Vücuttan ürik asit gibi toksinlerin atılmasına yardım eder.
 4. Romatizma, artrit gibi kemik rahatsızlıklarının iyileşmesine yarar sağlar.
 5. Vücuttaki şişkinliklere iyi gelir.
 6. Gut rahatsızlığına fayda sağlaması da ardıç yağının kullanım alanları arasındadır.
 7. Böbrek taşlarının dökülmesine yardım eder.
 8. Vücuttaki krampların ve spazmların iyileşmesine yarar sağlar. Kas ağrılarına iyi gelir ve kasları rahatlatır. Bağırsaklardaki ağrılara da iyi gelir.
 9. Kasları sıkılaştırır, gençlik hissi verir.
 10. Saç dökülmesine iyi gelir, saçların dökülmesini durdurur.
 11. Diş eti rahatsızlıkları mı çekiyorsunuz? Ardıç yağının kullanım alanları arasında diş etlerini güçlendirmesi ve diş eti rahatsızlıklarına iyi gelmesi de bulunmaktadır.
 12. İshale iyi gelir.
 13. Bağırsak gazları dışarı atılamadığında birçok kişiyi huzursuz eder. Bağırsaklarda gaz sıkışması ve yukarı doğru basınç yapması nedeniyle kişilerde hazımsızlık oluşabilir. Bu durum kan basıncını yükseltir ve kalbe zarar verebilir. Ardıç yağı ne işe yarar diye düşünürseniz bağırsak gazlarının kolayca dışarı atılmasına yardım eder. Kronik gaz sorunu yaşayan kişiler için faydalı bir yağdır.
 14. Kanı temizleyici ve arındırıcı özellikleri bulunmaktadır. Kan temizleyicidir. Vücudu ağır metallerden, ürik asitten, toksinlerden temizleyici özelliği vardır.
 15. İdrar söktürücüdür. İdrarı ve idrara çıkma sıklığını arttırır. Bunun sonucunda vücutta su birikimi, şişkinlik ve böbrek rahatsızlığını önler. İdrar yoluyla vücuttaki fazla suyun atılması kişileri rahatlatır. Ayrıca vücuttan idrarın atılması kilo vermeye, vücuttaki fazla tuz ve ürik asidin atılmasına yardım eder.
 16. Deşarj olmaya yararlıdır. Yorgunluk, baş dönmesi ve depresyon gibi etkilerin azalmasına fayda sağlar.
 17. Mide için faydalı olması da ardıç yağının faydaları arasındadır. Midede mide suyu  ve asidik safralar salgılanır. Midenin zarar görmesi ve asidik bazik dengenin bozulması sonucu ülser oluşmasına iyi gelir.
 18. Tonik etkisi bulunur, bu sayede cildin güzel görünmesine yardım etmesi de ardıç yağı faydaları arasındadır.
 19. Seyreltilerek bir cilt kremi gibi kullanılırsa yaraların iyileşmesini sağlar.
 20. Sindirim sistemini rahatlatır.
 21. Hemoroid rahatsızlığına da iyi gelir. Basuru olan kişiler oturma banyosundaki suya birkaç damla ekleyebilir.
 22. Egzama, sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının yanı sıra aknelere de iyi gelir.
 23. Saçlardaki kepeklerin oluşumunu engeller.
 24. Selülitlerin yok edilmesine yardım etmesi de ardıç yağı faydaları arasındadır.
 25. Uykusuzluğa karşı da kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı akşam yatmadan önce boyun, göğüs kısmı ardıç yağı ile ovulabilir. Bu kasları rahatlatarak iyi bir uyku uyumanıza yardım edecektir.

İşte ardıç yağını kullanabileceğiniz 3 farklı metod…

Ağız yoluyla kullanmak 
Ardıç yağının tadı damak tadınıza uymuyorsa bir adet kesme şekerin üzerine birkaç ardıç yağı damlatarak şekeri emebilirsiniz. Bu yöntemle ardıç yağından faydalanmış olabilirsiniz.
Ağız yoluyla ardıç yağını kullanmak için bir bardak suyun içerisine birkaç damla damlatarak ardıç yağlı sudan günde en fazla 3 defa tüketebilirsiniz.

Aynı zamanda ardıç yağını ekmeğin üzerine damlatarak da tüketebilirsiniz.

Solunum yoluyla kullanmak 
Ardıç yağını solunum yoluyla da kullanabilirsiniz.  Kulak çubuklarına veya bir pamuğun üzerine ardıç yağı damlatarak, yağı soluyabilirsiniz. Bu şekilde ardıç yağından faydalanmış olursunuz.

Harici yöntemler için
Ardıç yağının ağrı kesici etkisi olduğunu söylemiştik. Ardıç yağını ağrıyan bölgenize sürerek faydalarından bu şekilde de faydalanabilirsiniz.

Ardıç yağının zararları 
Yoğun bir kıvamı ve keskin bir kokusu olan ardıç yağının;  hamilelere, şeker hastalarına ve böbrek hastalarına kullanılması tavsiye edilmez. 

Ardıç yağı selülit tedavisinde kullanıldığı gibi cilt çatlakları tedavisinde de kullanılmalıdır. Ardıç yağını cilt çatlakları tedavisinde kullanmak için belirli bir tarife uygun olarak hazırlamanız gerekmektedir. 
 

İşte ardıç yağının cilt çatlaklarında kullanımı…

Malzemeler 
1 yemek kaşığı ardıç yağı 
1 miktar zift 
Bir miktar balmumu 

Hazırlanışı 
Tüm malzemeleri karıştırın ve bir süre kaynatın.  Malzemeler kaynadıktan sonra soğumaya bırakın. Soğumaya bırakmış olduğunuz karşımı sorunlu bölgeye sürün ve streç filmle sarın. 20 dk beklettikten sonra yıkama işlemine geçebilirsiniz.  Bu karışımı düzenli olarak kullanmak hem çatlakları geçirecek hem de yeni çatlakların oluşmasını engelleyecektir.

 .

Yarın görüşmek üzere, şimdilik sağlık ve huzurla kalınız inşallah.  

Sevgiler

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı