Advert
Advert
Advert
Şehitlerimize En Güzel Duamız
Sadırdan Satıra / Dr. Mehmet MALKOÇ

Şehitlerimize En Güzel Duamız

Bu içerik 450 kez okundu.
Advert

Yaşayan varlıkların sahip olduğu en büyük değer candır. Kendimizi doğumla hayatın içinde buluyoruz. Sahip olduğumuz hayatı, hiç kaybetmek istemediğimiz bir kıymet ve değer olarak kabul ediyoruz. Doğum ve hayat karşısında bizi bekleyen ölüme rağmen hayat değerini kaybetmiyor. Hayat ve ölüme anlam katan ve bu iki kavramı birbiriyle bağdaştıran semavi dinler olmuştur. İlahi vahyin son ve kâmil tecellisi olan İslam, insana hayatı ve ölümü yaratanın Allah olduğunu bildirir.(Yunus 56) Akla ve gönle hitap ederek yaratılış gayemizi hatırlatır. Hayat ve ölüm arasında varlıktan yokluğa savrulmadığını göstererek insana huzur verir. 

İnsan yaşamında aslolan hayattır. Zira evvelce var olan ruh, “ol” emri ile beden kabına girer(Secde 7-9) ve bizim ölüm dediğimiz “öl” emri ile de ebedi bir hayata(Âl-i İmran 145) başlar. Dinimizin korunmasını emrettiği beş temel hak ve değerden biri olan hayat; nesil, akıl, mal ve din arasında ilk sırada gelmektedir. Hayat olmadan diğer temel haklara sahip olunamaz. Bir canlının hayatına(Maide 32) ya da kendi hayatımıza(Buhari, Sahih, Tıb 56) kast etmek büyük günahtır.

İslam, varlık sebebimiz Allah’ın adının yüceltilmesi, hayatın, neslin, aklın, malın, dinin korunması ile bu değerlerin yaşatılacağı vatanın korunması karşısında fiili saldırı halinde Müslümana kendini savunmaya ve mecbur kaldığında savaşmaya izin vermiştir. Gaye yüce değerler olunca verilen canların mükâfatı da büyük olacaktır. İnsanı yaşatmak için verilen hayatın karşılığı aynı ölçüde olacaktır. Hayatını feda etmek bir Müslümana en büyük makama eriştirecektir.

Hiçbir dünya menfaati gözetmeden sadece Allah’ın rızası için hayatını değerlerimiz uğruna veren şehittir. Dinimize göre, peygamberlikten sonra insanın erişebileceği en yüksek rütbe şehitliktir. Kur’ân-ı Kerîm’de şehitler; nebiler, sıddıklar, salihler fazilet yönüyle yüce mertebeler olarak yan yana anılmışlardır.(Nisa 69) Şehitlerimiz cennetliktir. İnsanlara olan borçları hariç, bütün günahları affedilecektir. Yüce değerlerimiz için canlarını feda eden şehitlerimiz bu milletin ve ümmetin ortak değeridir.

Yüreklerinde taşıdıkları inancın gereği milletimizin bekası, huzuru ve emniyeti için canlarını feda eden şehitlerimiz, ölmeden ebedi hayata başlayacak Hak katında övülmüş kimselerdir.(Âl-i İmran 169, 170) Onlar ölmeden ölümü öldürenlerdir. Zira Rabbimiz Kur’ân-ı Kerîm’de “Allah Yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin, zira onlar diridirler, fakat siz farkında değilsiniz.”(Bakara 154) buyuruyor.

Şehitlerimiz, ruhlarıyla her daim aramızda ve nöbette olan, bedenleriyle de toprak altındaki ulu çınarlarımızdır… Dünden bugüne, cepheden cepheye canlarını ortaya koyan şühedamız, vazifelerimizin önemini, sorumluluklarımızın ise ne kadar büyük olduğunu bizlere her dem hatırlatan şâhitlerimizdir… Onlar, şehadetleriyle devletimizin ve milletimizin ömrüne ömür katanlardır… Bizim çocuklarımız gülsün diye kendi çocuklarını yetim bırakmayı göze alanlardır…

Onlar bu dünyaya geldiler, canlarını feda ettiler en yüksek payeye eriştiler ve kıyamete kadar sürecek olan nöbetlerine geçtiler... Şehitlerimize karşı bize düşen görev yurtta ve dünyada barışı, kardeşliği, sevgiyi ve adaleti tesis etmektir. Görevlerimizi en güzel şekilde hakkıyla yapmaktır… Önce “ben” değil, “biz” diyebilmektir... O “biz” in içine herkesi katabilmektir… Birbirimize düşmek yerine birbirimize alabildiğince düşkün olmaktır… Uğruna canlarını verdikleri değerlere sımsıkı bağlanmaktır… Onlara yapacağımız en büyük dua budur… Onların bizim duamıza ihtiyacından öte bizim onların şefaatine ihtiyacımız var…

Bu toprakları vatan kıldığımız günden beri milletimizi millet kılan değerler için verdiğimiz sayısız şehitler var. Milli Şairimiz Merhum Mehmet Akif,

 

Bastığın yerleri ''toprak!'' diyerek geçme, tanı!

Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.

Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:

Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda! diyerek bizleri uyarmaktadır.

 

Rüzgâr oldukça bayrak dalgalanacak, şehitler oldukça da vatan ve değerlerimiz kıyamete kadar var olacaktır…

Cenab-ı Hak şehitlerimize rahmet eylesin, Geride kalan ailelerine sabırlar versin. Gazilerimize sıhhat ve afiyet versin! Bizleri zatına ve şehitlerimize karşı mahcup eylemesin. Bütün şehitlerimizi Hz. Peygamber, Hz. Hüseyin ve Hz. Hamza ile haşreylesin!

Rabbimiz ülkemizi iç ve dış düşmanların şerlerinden muhafaza buyursun! 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tahsin Burgaz     2018-10-12 Amin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı