Advert
Advert
Advert
KOŞULLARI SAĞLA, İŞÇİNE SİGORTA VE MAAŞI İŞKUR ÖDESİN
Mali Müşavir Uğur ŞEN

KOŞULLARI SAĞLA, İŞÇİNE SİGORTA VE MAAŞI İŞKUR ÖDESİN

Bu içerik 1629 kez okundu.
Advert

İşbaşı eğitim programı 

"İşçinizi Kendiniz Yetiştirin"

                Değerli okurlar;

      Son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik durum sonucunda artan maliyetler işverenlerimizi işçi sayısını azaltma, üretim kapasitesini daraltma gibi maliyetleri düşürme yöntemleriyle karşı karşıya bıraktı. Özellikle işverenlerin sabit giderlerinin önemli kısmını oluşturan sigorta ödemeleri için bu haftaki konumuz bir nefes niteliği taşıyabilir. Bu sayede hem işveren maliyetlerini düşürürken hem de bir işsizimizde iş bulma şansı yakalayabilir. Sonuç olarak işveren işçi sayısını kaybetmeden maliyetlerini düşürür ve yeni bir istihdam yaratılmış olur.

Sizler de merak ettiğiniz, öğrenmek istediğiniz konuları iletişim adresime mail atabilirsiniz.

İŞ BAŞI PROGRAMINDAN NASIL YARARLANABİLİRİM?

 

     En az 2 sigortalı çalışanı olan işverenlerin yararlanabildiği program kapsamında çalışan sayınızın % 30’una kadar katılımcı talep edebilirsiniz. Programdan yararlanmak için en az % 50 istihdam taahhüdü verme ve katılımcıları en az program süresi kadar istihdam etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Örnek;

     10 sigortalı çalışanı olan bir tekstil ya da ayakkabı imalat atölyesi olsun , işveren talep ederse yetiştirmek üzere 3 kişiyi işbaşı eğitim programı üzerinden alabilir.

     6 aya kadar günlük 61.65 TL  ( haftada 6 gün çalışırsa aylık 1.604.00 TL ye karşılık gelir ) İŞKUR tarafından çalışanın hesabına yatırılır. Kişiye 6 ay süreyle genel sağlık sigortası İŞKUR tarafından yatırılır.

HANGİ İŞ SEKTÖRÜ NE KADAR SÜRE FAYDALANIR?

 

-Hizmet sektöründe 3 ay

-İmalat sektöründe 6 ay

- Yazılım ve bilişim sektöründe ise  9  ay süreyle program uygulanabilir (günlük 75 TL ödeme ile)    

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Bu şekilde katılımcıyı işin başında görme imkânı bularak kendi ihtiyacınıza göre yetiştirebilir ve daha sonra istihdam ederek sigorta teşviklerinden faydalanabilirsiniz.

Bu şekilde işe alınacak kişilerin son 1 aydır sigortasız olması zorunluluğu vardır

Ayrıntılı bilgi için İŞKUR’un resmi web sitesi olan www.iskur.gov.tr adresinden ya da en yakın İŞKUR şubesinden bilgi alabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı