Advert
Advert
Advert
4 kişiye film oynar mı!
Selim ŞAHAN

4 kişiye film oynar mı!

Bu içerik 618 kez okundu.
Advert

Sanat, en genel anlamı ile insanın duygu ve düşüncelerini estetik bir şekilde anlatmasıdır.

Geçen yazımda da belirttiğim gibi ‘edebiyat’ sadece şiirden ibaret değil hatta hayatın genelini kapsayan bir uğraştır demiştik. Edebiyat, güzel sanatların bir dalıdır ve malzemesi de dildir.

Tiyatro, sanatların anasıdır. Tiyatro da sanatın bir koludur. Resim ve müzik gibi…

Sinema, tiyatroyu yavaş yavaş öldürmüş… TV de sinemayı.

Hiçbir şey saltanatını geçmişten geleceğe kalıcı kılamıyor. En cansız sandığımız varlıklar bile bir gün geliyor çürüyor. GAP gezisi ile ilgili yazımda da anlatacağım Nemrut Dağı’ndaki zamana yenik düşen heykelleri.

Adıyaman il sınırları içerisinde bulunan 2150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı, 1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girmiş. Nemrut Dağı’nı bu kadar değerli yapan, üzerinde bulunan antik mezar, anıtsal heykeller, mimari kalıntılar ve benzersiz manzarası. Eski çağlarda dağın yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için ile Helenistik Dönemin en görkemli kalıntılarını buraya yaptırmış.

Ama biz değerini bilmiş, onları koruyabilmiş miyiz? Ne yazık ki hayır! Yakın zamanda yok olup gidecekler çünkü hiçbir koruma önlemi yok!

Neyse konumuz şimdilik bu değil.

Bugünkü konumuz sinema…

Dedik ya sinemanın pabucunu TV attı diye…

Eskiden görkemli sinema salonları vardı. Hatta bayram tatillerinde 3-4 film birden oynan, sabahtan bir girer akşama kadar film izlerdik.

Ödemiş’te kaç sinema salonu vardı bilemiyorum ama Kaymakçı’da da güzel bir sinemamız vardı. Balkonlu ve localı… Yıkılıp gitti. Şimdi yerinde kimliksiz bir pasaj var.

Sinema dedik ya. Hani TV’ye direnen. Cep telefonlarına da karşı koyamayacak olan.

O görkemli sinema salonları gitti yerlerine cep sinemaları kaldı. 40-50 kişilikten 200-250 kişilik olanlarına kadar. İnsanlar evde film izlemek varken sinema salonuna gidip 2-3 saatini karanlıkta geçirmiyorlar. Sanıyorum biraz da birlikte vakit geçirmek isteyen genç sevgililere hitap etmeye başladı. İyi bir film bence sinema salonunda izlenmelidir. Gerçi, sinema salonuna gelip cep telefonu ile oynayan gençleri görünce filmin ortasında çıkmak geliyor içimden ama yapamıyorum.

Her şey bozuldu…

Ama yine de sinema kültürünü önemseyen ve filmi sinemada izlemek isteyen az sayıda sinemaseverin kaldığını görebiliyoruz.

Geçen gün bir gazete okurumuz, gazetemizin mail kutusuna konuyla ilgili sitemini yazmış.

4 arkadaşı ile film izlemek için sinemaya gittiklerini fakat 10 kişi bulunamadığı için filmi izleyemediğini yazmış okurumuz. “Son ana kadar bekledik; hatta 10 kişilik para ödeyelim dedik ama yine de filmi oynatmadılar” diye yakınıyordu.

Sinema işletmeciliği konusunda bilgim yok. Masraflarının ağır olduğunu, salonların boşu boşuna atıl bir şekilde beklediğini ve oralarda insan çalıştığını biliyoruz. Ama sinema kültürü ölürken, üç-beş kişi kalan sinemaseveri de üzmemek gerektiğini düşünüyorum. Hele eğer “10 kişilik ücret ödeyelim” dedikten sonra “Hayır efendim, oynatamayız!” diyerek yarım saattir kapı önünde bekleyen sinemaseverlerin de geri çevrilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Sanat yapmak zordur… Sanatı vatandaşlarla buluşturmak ve sergilemek de zordur. Ama unutulmamalıdır ki sanatı desteklemek de vatandaşın cebine dokunur! O halde karşılıklı özveri ile bu kültürü korumalı ve kaliteli sanata destek vermeyi sürdürmeliyiz…

Sanat, insanları hayvanlardan ayıran önemli bir faaliyettir.

Resim sergisi gezmeyen, heykellerden hoşlanmayan, bir müzik parçasına duygulanmayan canlılara ‘insan’ diyebilir miyiz…

Şahsen bel altı küfürlerle dolu konuşmalarla oluşturulmuş ucuz maliyetli filmlere girmek bir yana üstüne para verseler bu tür filmleri izlemek için zaman harcamam.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı