Advert
Advert
Advert
Zamlı al, zamsız sat
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Zamlı al, zamsız sat

Bu içerik 521 kez okundu.
Advert

Döviz kurlarının yükselişi ülkemizde ekonomiyi alt üst etti. İğneden ipliğe ne varsa fiyatlarda yüzde elliye varan zamlar var. İç piyasada bir belirginsizlik oluştu. İmalatçı malını satmak istemiyor çünkü sattığı fiyata malı yerine koyamayacak. Tüketici malların aşırı zamlanmasından yakınıyor. Üç gün önce on liraya aldığı bir malın on üç lira olduğunu görünce şaşırıyor.

Komşum fırıncı “Elimin parasıyla un bulamıyorum. Un fabrikaları un satmak istemiyorlar” diyor.

Vatandaşa sorarsan halinden şikâyetçi, şaşırmış durumda, yöneticilere sorarsan “Ortada kriz mıriz yok, vurgunculuk var.”

Kim haklı, kim haksız; yaşayarak görüyoruz.

Üretici de dertli, tüketici de. Dertli olmayan yönetenler görünüyor.

 Geçen gün yoğurt almak için bakkala gittim. Her zaman dokuz liraya aldığım iki kiloluk yoğurt kâsesi on iki buçuk lira olmuş. Neden diye sorduğumda yanıt hazır: Dolar yükseldi, fiyatlar ayarlandı.

Zam var demiyor, ayarlama var diyorlar.

Çiftçiye soruyorum; sütlere zam var mı diye.

-Nerde hocam, bir gösterdiler hemen geri çektiler. Zamlı alıyoruz, zamsız satıyoruz. Yem fiyatları arttı, süt artmadı. Bu gidiş iyi gidiş değil. Zararına çalışıyoruz. Et fiyatları artıyor, hayvan fiyatları düşüyor. Süt fiyatları artacak deniyor, elimize geçen bir şey yok.

Bir esnaf olarak ben de ekonominin içindeyim. Döviz kurlarının artmasıyla birlikte aldığım malların alış fiyatları yüzde elliye varan artışlar gösterdi. Yeni fiyatları duyan müşteri ilk günlerde tepki gösteriyordu. Simdi alıştı. Kimi iktidarı suçluyor, kimi de esnafları.

Fare zehrini dört lira elli kuruştan alıp altı liraya satıyordum. Şimdi toptan fiyatı sekiz lira olmuş. Müşteriye on lira dediğimde:

-Geçen gün altı liraya aldım. Ne tez on lira oldu?

-Fiyatlara zam geldi.

-Başbakan televizyonda konuştu. Akşam dinledim. Öyle bir şey yok dedi. Siz kendiniz yapıyormuşsunuz onu. Altı liradan vereceksen alayım.

-Ben sekiz liradan alacağım. Nasıl altı liraya satayım? Zamlı al, zamsız sat. Ben nasıl ayakta kalayım? Sen benim batmamı mı istiyorsun? On liradan alırsan al. Yoksa canın sağ olsun.

-Sekiz lira olsun.

-Olmaz.

-Dokuz yap o zaman.

-Tamam, öyle olsun.

İşte böyle. Doların yükselmesini dış güçlere bağlayan iktidarımız dilerim bu dış güçlerin hakkından bir gün gelir de bu karmaşa ortadan kalkar. Böylece spekülasyon da olmaz. Esnafla müşteri arasında bu istenmeyen diyaloglar da yaşanmaz.

Sevgi, saygı ve mutluluklar.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı