Advert
Advert
Advert
OKUL FOBİSİ
Rezzan KARLUK

OKUL FOBİSİ

Bu içerik 655 kez okundu.
Advert

Geçtiğimiz iki yazıda okula hazırlık hakkında bazı bilgiler paylaştık. Bu yazımızda da bilinmesinin ve farkındalık kazanılmasının yararlı olacağını düşündüğüm okul fobisi hakkında bilgi veriyor olacağım.

Okul fobisi en net tanımıyla bir kaygıdan dolayı çocuğun okula gitmeyi istememesi bu konuda kuvvetli bir reddediş yaşamasıdır. Bu durum söz konusu olduğunda çocuklar bedensel yakınmalarını dile getirerek, okula gitmemek için anne babalarını ikna etmeye çalışırlar. Bedensel yakınlar genellikle mide bulantısı ya da baş ağrısıdır. Sabah uyandırılınca başlar ve anne –babalar gitmemeye ikna edilince kendiliğinden kaybolur. Biraz dinlenip okula gitmesi önerilirse, öğleden sonra aynı ağrılar tekrar başlar. Bu süreçte okulla ilgili birçok şikâyette bulunulur. Özellikle anne ve babanın duyarlılık taşıdığı noktalar çocuk tarafından olumsuz ve dikkat çekici olarak eleştirilir. Bunlara ağlama nöbetleri eşlik eder. Bazen ağlama nöbetleri o denli şiddetli geçirilir ki anne baba çocuğun çıldırmış olacağını düşünebilirler.  Sıkıca ebeveynlerden birine sarılır ve bırakmak istemezler. Okulla ilgili korkularından da söz ediyor olurlar. Örneğin; ‘’ beni okulda unutacaksınız’’, ‘’öğretmen benimle ilgilenmiyor’’ ve ya ‘’ders saatleri uzun oyun oynayamıyorum’’ gibi.

Nedenlerine değinecek olursak…

Aslında, temel bakım kaynağından (anne- baba ya da anne yerine geçen kişi) ayrılma korkusudur. Çocuk evde olmazsa onlardan birine bir şey olacağından korkabilir ya da kendisine bir şey olacağı korkusunu taşıyor olabilir. Çocuk hep göz önünde bulundurulmuş bir çocuksa evden ayrılma konusunda zorluk yaşayacaktır. Bazı konularda çocuğa sınır çizilmemiş ve her istediği yapılmış bir çocuksa dış ortamda diğerleri kendisine öyle davranmadığı için, bu tarz ortamlardan uzak durmayı tercih edebilir. Çünkü dışarıdaki insanlar ona anne babasınınki gibi özenli ve itinalı davranmayacaklardır.

Sonuçlarını değerlendirecek olursak… Bu durum evde çok ciddi bir kriz yaratır. Çünkü eve çocuğun sürekli sorun yaratması anne ve babanın sinirlerini alt üst eder. Anne babanın iş hayatı da olumsuz etkilenir ve ailedeki büyükler de soruna dâhil olur, birileri birilerini suçlar ve bu durum böylece devam edip gider.

Neler yapılabilir?

Öncelikle çocuğunuzun bedensel şikâyetlerini lütfen hafife almayın. Sorunlarını gidermeye çalışın ve mümkünse doktora da götürün. Sonrasında kibar ve kesin bir dille, okula gitmesi gerektiğini ona anlatın ve bu konuda karalı olun. Sınıfta ve okulda bulunduğunuz sürece çocuğunuz gitmemeniz için çabalayacaktır. Lütfen çocuğunuzu bırakın ve geri dönün. Eğer birkaç günde halledemiyorsanız, öğretmeni ve rehberlik servisinden destek alın ve birlikte hareket edin. Yine sonuç alamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım talep edebilirsiniz.

 

Hayatınızdaki bu yeni dönemin, hem çocuğunuz hem de sizin için sağlıklı ve başarılı geçmesini dilerim.

Sevgilerle…

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Küçük Menderes’e Torbalı’dan neşter
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı