Advert
Advert
Advert
Ceviz kurdu
ERDEMCE/Erdem BOYACI

Ceviz kurdu

Bu içerik 1411 kez okundu.
Advert

Ceviz kurdunu bilir misiniz, ceviz ağaçlarının en önemli zararlısıdır. Bir milimetre çapında olan bu iç kurduna karşı etkin mücadele verilmediği takdirde bütün bahçeye ve cevizlerin tamamına sarabilmektedir.

 

Bir de bu ceviz kurdunun öyküsü vardır, çok yazıya ve anlatıya esin kaynağı olan…

 

Ceviz kurdu, girebileceği kadar ince bir delik açarak cevizin içine girer ve ne var ne yok yer, pisliğini de cevizi içine bırakır. Yedikçe doyar, doydukça şişmanlar ve cevizin içi bitince geri çıkmaya çalışır fakat artık aynı delikten geçemez.

 

İşin daha kötüsü, içi boşalan ceviz kurumuştur ve deliği genişletmek imkansızdır. Tek çare zayıflamaktır. Aç kaldıkça zayıflar ve eski haline döner. Artık dışarı çıktığında mevsim bitmiş ve geriye içi pisliğiyle dolmuş kuru cevizden başka bir şey kalmamıştır.

 

Ceviz kurdu, cevizin içini kemirdikçe dolar yükselir, euro yükselir. Döviz yükseldikçe şirketler borçlarını ödeyemez olur, işçi çıkarırlar, ekonomi batar.

 

Ceviz kurdu, cevizin içini kemirdikçe Amerika olur, Apo olur, Fetö olur, Ergenekon savcısı olur, şişmanlar, kendi pisliğinde hapis kalır…

 

Ceviz kurdu, memleketin muasır medeniyetler seviyesinde olmasını isteyenleri kemirir, tarikatlar, şeyhler ve müritler ülkesi yapmaya çalışanlar kalır.

 

Ceviz kurdu, bütün inançlara eşitim diyenleri kemirir, geriye kendi inancının dışındakilere düşmanlık yapanlar kalır.

 

Ceviz kurdu, kadınla erkek eşittir diyenleri, bilimi yol gösterici görenleri, kültür ve sanatı önemseyenleri, ormana, yeşile sahip çıkanları kemirir…

 

Geriye ise kadını aşağılayanlar, bilime düşmanlık edenler, sanatın içine tükürenler, doğayı rant uğruna yağmalayanlar kalır.

 

Ceviz kurdu, demokrasiyi kemirir. Geriye lüks araçları olan yöneticiler kalır…

 

Ceviz kurdu, insanı kemirir, kulu bırakır, düşüneni, sorgulayanı kemirir, biat edenleri bırakır, cumhuriyeti kemirir ve geriye ne kalır?

 

En yetkililer bir zamanlar, “Ne banka bırakacağız ne fabrika ne de işletme. Liman da bırakmayacağız. Hepsini satacağız!” diyebilmişti çoktan ülkemizde…

 

Ceviz, herkese yetecekti aslında iç kurdu sarmasaydı bahçeyi, ne sen bunun farkındasın ne de bahçe sahibi…

 

Başka bahçe yok…

Cevizin de kabuğu sert…

Elbet gelecektir bereketli hasatlar ve ardından bahar…

Başka memleket yok…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı