Advert
Advert
Advert
Dolar, hastane ve bayram
Selim ŞAHAN

Dolar, hastane ve bayram

Bu içerik 568 kez okundu.
Advert

Zaman duraksamadan ilerliyor. Zamanı durdurabilmek, fiziki olarak mümkün değil ama insan bazen dış dünya ile ilişkisini kestiğinde zamanın yavaşladığını sanıyor.
Bir süredir TV yayınlarını düzenli olarak takip etmiyorum. Özellikle haberleri! Çünkü gün boyu süren haberlerin çeşitliliğini göz önüne alırsanız göreceksiniz ki üç beş haber, saat başı dönüp dolaşıyor.
Artık normal bir yayın da izleyemiyorsunuz. Çünkü sürekli kayan alt yazılar ve ‘son dakika’ haberleri dikkatinizi dağıtıyor. Reklam aralıklarını saymıyorum. Bir de sık sık canlı yayın bağlantıları…
Sizin anlayacağınız, normal bir TV yayınını takip edebilmek nerede ise imkansız hale geldi.
Sigara tiryakisinin bir anda bu alışkanlından vazgeçmesi gibi bir şey ama aniden TV izlemeyi de bırakabiliyor insan. TV yerine müzik kanalları…
Buna umut körelmesi de denebilir belki. İzlesen de izlemesen de değişen bir şey değişmiyor çünkü.
**
Siz de biliyorsunuz ki son günlerin gözde haberleri arasında doların iniş çıkışları geliyor.
‘Çıkışa sevinenler’, yurttaşlıktan atılsın diyenler de oldu ya bu ülkede!
Doların çıkışına kim sevinebilir ki! Olsa olsa elinde döviz bulunduran kişiler böyle bir sevinç içinde olabilir. Bu da zaten eğer yastık altında değilse devletin resmi kayıtları altındadır. 
İnternet ortamında gördüğüm bir haber beni gülümsetti. Habere göre arama motoru Google’da “Rüyada dolar görmek” arama terimi, 2004 yılından bu yana en popüler dönemini yaşıyormuş. Son üç ay içerisinde “Rüyada dolar görmek” terimini en yoğun arayan şehir de Sivas imiş.
Google, kullanıcıların yaptığı aramalardaki terimlerin arama yoğunluğunu ve ilgisini ‘Google Arama Trendleri’ servisi ile gösteriyormuş. Herkese açık olan sunulan bu servisteki rakamlar, 0 ile 100 arasında değerlendiriliyormuş.
Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın haberine göre, Türkiye’deki kullanıcıların yaptığı “Rüyada dolar görmek” aramalarına bakıldığında dolar kurunun yükseldiği son birkaç günde söz konusu arama terimi 2004 Ocak ayından bu yana ilk kez 100 değerini almış.
Temmuz ayı sonuna göre dört kat artan “Rüyada dolar görmek” terimini son üç ay içinde en çok arayan il ise Sivas imiş.
Demek ki Sivaslılar, doları rüyalarında görüyorlarmış.
Bir de “Dolardan bana ne?” diyenler var ki onlara söyleyecek bir sözüm yok. Konuyu da burada keselim, yoksa tehlikeli sulara doğru yol alacağız.
**
İnsan, gördüklerini ve duyduklarını yazar. Ben de bugün, her gün gördüğüm bir konuyu taşıyacağım yazıma: Ne olacak bu eski hastane binasının akıbeti!
Eski hastane binası, benim evimin karşısında. Bir ara hurdacılar girip işe yarar ne varsa sökmeye başlamışlar, biz de herhalde kısa zamanda yıkılacak diye sevinmiştik.
Arada gazetelerde konuyla ilgili haberler çıkıyor ama temenni midir yoksa belli bir plan var mıdır onu da net olarak bilemiyorum.
Bina, görüntü olarak da çirkinleşti. Bahçesindeki ağaçlar kurumaya başladı. Çevre sakinleri, yakınlarda bazen iri fareler gördüklerini iddia ediyorlar. “Geceleri sarhoşların mekanı oluyor” diyenler var…
Buranın sorumlusu Sağlık Bakanlığı’dır diye düşünüyorum. Belediye işin neresindedir bilemiyorum.
Diş Hastanesi yapılacak iddiaları yazılıp çizildi. Başka birimlerin de taşınacağı söyleniyor.
Ödemiş’in en merkezi bölgesi… Herhalde kaderine terk edilmez.
**
Yarından itibaren bayram tatili başlıyor. Gazetemiz sanıyorum bu bayramda 3-4 gün çıkmayacak. Yazıma bir gün ara verince kimi dostlar hemen “Hayırdır, yazmayı mı bıraktın!” diye soruyorlar. 
Bir aksilik olmazsa bayram tatili arkasında GAP turuna katılacağım.
Yazılarıma bir süre ara verirsem aman yanlış anlamayın!
Bayramınız şimdiden kutlu olsun.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm