Advert
Advert
Advert
Mesleği konusunda kafa karışıklığı yaşayan arkadaşlarıma…
Rezzan KARLUK

Mesleği konusunda kafa karışıklığı yaşayan arkadaşlarıma…

Bu içerik 618 kez okundu.
Advert

Günden güne değişen bir toplumda yaşadığımızı, çalışma koşullarınızın şimdiki zamandan çok daha farklı olacağını unutmayın. Bu değişen koşullarda ihtiyacınız olan şey, “iyi bir bölüm”. Kendinize öyle bir bölüm seçin ki size bir değil, birden çok sektörde iş olanağı sağlasın. Çünkü yapılan araştırmalar şunu gösteriyor ki bundan beş sene sonra çalışmaya başladığınızda emekliliğinize kadar birçok meslek değiştireceksiniz.  Şu an hiç duymadığınız, hiç haberimiz olmayan meslekler peyda olacak ve siz, bunları gerek yetkinlikleriniz gerek kişisel değer ve özelliklerinizle karşılayabiliyor olacaksınız.

Bunun için üniversite hayatınız başladığında sadece akademik olarak yeterli kalmayın. Mutlaka okuduğunuz bölümün uygulama alanlarında pratikler yapın ve farklı alanları varsa onları da görün, öğrenin. Kendinize yatırım yapın ve kendinizi geliştirin. Örneğin; iletişim becerilerinizi, birlikte ve esnek çalışabilme yeteneğinizi,  kriz ve çatışma durumlarında duygularınızı kontrol edebilme vb. birçok becerinizi geliştirin. Kendinize sosyal bir çevre edinin. Öyle bir çevre edinin ki ileride sosyal sermayeniz olsun ve sizi daima ileriye taşısın.

Bunun yanı sıra bol bol okuyun ve gezin. Farklı insanlarla, farklı kültürlerle tanışın. İçinde olduğunuz sosyal projeler, dinlediğiniz kaliteli müzikler ve şehvetle okuduğunuz şiir ya da yazılarınız olsun. En önemlisi de hayata dair bir bakış açınız olsun.

Ve lütfen düşüncelerinizi bir çerçevenin arkasında biriktirmeyin. Global düşünün ve mutlaka dil öğrenin. Gidecek olduğunuz üniversitenin yurtdışı imkanlarına önem verin ve hayatınızın bir kısmını mutlaka yurt dışında geçirin.

Tüm bunları yaptığınız da ne mi olacak? Farkındalıklı seçim yapmış olacaksınız. Farkındalıkla yapılan seçimlerin sonucunda ne olursa olsun pişman olmazsınız.

Şimdiden bu farkındalıkla yapmış olduğunuz seçim ve bu seçimin sonuçlarının sorumluluğunu aldığınız için sizi tebrik ederim.

Dilerim her şey gönlünüzce olur.

Sevgilerle…

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Bademli Fidancılık’ın eğitim hamlesini anlattı
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm