Advert
Advert
Advert
Diyet = Perhiz = Rejim
Adem Yücel

Diyet = Perhiz = Rejim

Bu içerik 716 kez okundu.
Advert

Kişinin sağlığını, formunu korumak için gerekli olan beslenme düzenidir diyet. Sağlıklı diyet, klımızda yarattığımız tüm yasakları ortadan kaldırmanın yanı sıra acıktığımızda ruhumuz ve vücudumuzun isteklerine göre seçim yapıp doyana kadar hissederek yemektir. Ancak bu seçimin bilgili ve bilinçli olması lazımdır.

Her kilo için 20 kcal/gün enerji hesabına aktivite durumuna göre 400-700 kcal ilave edildiğinde günlük kalori ihtiyacının toplamı ortaya çıkmaktadır. Bu hesapta 70 kilogramlık bir erişkinde ortalama 2000 kcaldir. Kilo vermek için günlük kalori ihtiyacının 500 kcal eksiğini almak gereklidir. Pratikte bu uygulamanın en doğru ve kolay şekli günlük kaloriyi 250 kcal kısıp,250 kcal’lik egzersiz yapmaktır.

 Egzersiz sonrası karbonhidrat tüketmek önemli bir husustur. Tüketime sunduğumuz THİN THİNK ÜRÜNLERİ hem bu açıdan, hem de ihtiva ettiği düşük (%0.5) ve sağlığımıza en uygun doymamış yağ olan zeytin yağı ve soya yağı içeriğiyle bu açıdan idealdir.

 Karnımız acıktığında, midemiz kazındığında bu duygu nasıl giderilmeli?

 Bu durumda ufak miktarlarla atıştırma şeklinde tüketim de denenecek bir yoldur. Ürünlerimiz bu açıdan da idealdir. Atıştırma sosyal faaliyet ve düşük fiziksel aktiviteyle kolay form tutmanın iyi bir yöntemi olabilir.

Kilo vermede hedef ne olmalı?

Birincil hedef fazla kiloyu azaltmaktır. İkinci hedef ise verilen kiloyu geri almayıp kiloyu uzun süre korumaktır. Üçüncü hedef ise kiloyu korumaktan öte ideal kiloya yaklaşmak hatta yakalamak ve bu formu korumaktır.

Vücut ağırlığınızla ilişkili olarak alacağınız kararda ilk adım, vücut ağırlığınızın % 10'unun verilmesine odaklanmaktır. Bu oranda sağlanan kilo kaybı ile tutulan form en az altı ay muhafaza edilirse diğer basamaklara geçilebilir. Bu muhafaza süresi, kişinin kiloya bağlı diyabet, hipertansiyon, cinsel ve ruhsal problemler, özgüven eksikliği vb. daha bir seri probleminde yoluna girmesi için yeterli ve gerekli bir süredir. Bu aşamasının başarılması kişiyi daha sonraki yaşantısında ve kilo mücadelesinde motive edecektir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı