Advert
Advert
Advert
Milletvekili adayları ve demokrasi
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

Milletvekili adayları ve demokrasi

Bu içerik 821 kez okundu.
Advert

24 Haziran’da yapılacak seçimlerine bir ay kaldı. Cumhurbaşkanı adayları belli olmuştu. Milletvekili adaylarının ise parti üst yönetimlerince açıklanması bekleniyordu. O isimler de belirlenip Yüksek Seçim Kurulu’na bildirildi.

Seçime giren partilerden milletvekili olmak için başvuruda bulunup da kendisini seçilecek yerlerde bulamayanlar; yazılı ve görsel medyada kıyameti koparıyorlar. Kişisel ve toplu istifalara varan tepkiler sürüyor. Medyamız da sağ olsun bunları haber olarak kullanıyor.

Ne yazık ki siyasi partiler ve seçim kanunlarımız demokratik değildir.  Bu sistemi kabul ederek ve bilerek aday adayı olmak için başvuruda bulunan arkadaşlarımızın yine bu sistemin sonuçlarına katlanmaları gerekmektedir.  Sızlanmalarına, öfkelenmelerine gerek yoktur.

Asıl sorun, siyasi partiler ve seçim kanunlarındadır. Bataklığı kurutmadan sivrisineklerle mücadele edilemez. Önemli olan, tüm adayların her kademede ön seçimle belirlenmesidir. Siyasi partilerin yönetimini ele geçirenler, orada kalıcı olmak için ne yazık ki ellerindeki her türlü yetkiyi kendi lehlerine kullanmaktadırlar. Yöneticilerin istemedikleri, kendilerine yakın bulmadıkları adaylar elenmektedir.

Yine de tüm bunlara rağmen adaylar belirlenirken yöneticilerce daha özenli davranılabilirdi kanısındayım.  Adayların bilgisi, birikimi, başarısı, toplumdaki yeri kadar, her bölgenin mecliste temsilcilerinin bulunması da çok önemlidir. Örneğin Küçük Menderes Ovası’nı temsil edecek bir aday seçilebilecek bir sıraya konabilirdi, konulmalıydı.

Ama bunlar geride kaldı. Şimdi ülkenin içinde bulunduğu ve sürüklenmek istendiği büyük tehlikeyi görmek, ona göre çalışmak gerekmektedir. Ülke, uzun süredir birçok alanda iyi yönetilmiyor. Avrupa’dan ve uygar dünyadan dışlandık. Komşularımızla sorunlar yaşıyoruz. Ekonomi berbat durumda. Dolar, euro aldı başını gidiyor, durdurulamıyor. Bunun adı devalüasyondur. Paramızın değer kaybetmesi, ekmeğimizin servetimizin küçülmesi, borçlarımızın artması demektir. Seçimlerde ilk ve tek hedef; ülkeyi bu hale getiren AKP- MHP koalisyonunu iktidardan uzaklaştırmak olmalıdır.

Önümüzdeki yıl mahalli seçimler vardır. Siyasi partilerimizin yöneticileri, özellikle de “Demokrasiden yanayım” iddiasında bulunan siyasi partilerin yöneticileri, bunun çalışmalarına şimdiden başlamak zorundadırlar. Belediye başkan adayları, mutlaka ön seçimle belirlenmelidir. Her partide birden fazla başkan adayı olabilir. Demokrasilerde bu çok normaldir. Bu adaylar, milletvekili seçimlerinde olduğu gibi parti genel merkezlerinde kapalı kapılar arkasında belirlenmemelidir. Her aday, partili üyelerin oylarıyla saptanmalıdır. Önseçimde kazanan aday partinin adayı olmalı, hep birlikte desteklenmelidir. Aksi takdirde yine kırgınlıklar olacak, bundan partiler zarar görecektir.

Unutmayalım ki kendi içlerinde demokrasiyi ve onun kurallarını uygulamayan partiler, “Ülkeye demokrasi getireceğim” vaatlerinde de samimi bulunmazlar. Bu duygularla tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DSP'de Ödemiş için yeni aday arayışı
DSP'de Ödemiş için yeni aday arayışı
Fırın Kafe için bir ihale daha!
Fırın Kafe için bir ihale daha!