Advert
Advert
Advert
Kimlik elbiselerimden memnunum!!!
Fildişi kuleden itiraflar/ Ebru SARI

Kimlik elbiselerimden memnunum!!!

Bu içerik 502 kez okundu.
Advert

Öncelikle merhabalar sevgili okuyucular. Gündelik yaşamımızda üzerimize giymiş olduğumuz kimlik elbiselerimiz mevcuttur. Bu haftaki yazım da bu kimlik elbiselerine yönelik farkındalık yazısı olacaktır. Toplum; üretilen, icra ve inşa edilen bir mekanizmadır. Birileri, mekanizmayı kendi düşünce ve zihniyet yapısına göre inşa etmekte ve yönlendirmektedir. Öyle ki toplumu inşa eden birilerinin ideolojisi, düşünce ve zihniyet yapısı, karakter/kimlik yapısı olduğu gibi içinde bulunduğumuz toplumunda bir kimlik/karakter yapısı mevcuttur. Birileri tarafından üretildiği gibi bu doğrultuda toplumun kendisinin de içinde bulundurduğu din, dil, kültürel yapısına göre şekillendirdiği bir karakter yapısına sahiptir. Bu iki olgu (birileri ve toplum), toplumun içindeki bireyleri inşa ve icra etmektedirler. Böylelikle edilgen toplumun içinde bulunan bireyler, birilerinin ya da toplumun genel/istendik karakterine göre hareket etmek durumunda kalmaktadırlar. Tek tek bireylerin içinde yaşadıkları koşulların sonucunda inşa ettiği karakter/kimlik yapısı mevcuttur. Fakat birileri ve toplum, tek tek bireylerin kimlik ve karakter yapılarının görünür olmasını istemezler. Evet, herkesin bir kimlik yapısı olabilir fakat görünür ve hissedilir olmamak şartıyla. Görünür olan kimlik yapıları, birileri için tehdit unsurunu oluştururlar. Çünkü birileri ve toplum, kendilerini toplumun bireylerin üzerine giydirememekle birlikte bireyleri idame/idare edemezler. Kendi çıkarlarına yönelik bireyleri yönlendiremezler. Tek tek bireyler, onlar için işe yarardır.

Bu koşullarda hakim kimlik elbisesinden ziyade tek tek bireylere oldukça iyi dikilmiş kimlik elbiseleri üretirler. Bu elbiseler çok çeşitlidir. Bireylerin bulunduğu koşullara, döneme ve mekana göre değişim göstermektedirler. Buradan da anlaşılmalıdır ki farklı yönlerimizin olduğu alt kimliklerimiz mevcuttur. Hakim kimlik elbisesi, tek tek bizim kimlik elbiselerimizi örselemekle birlikte üzerine örtü misali kuşanmaktadır. Kimliklerimizi saklamakta ve biz de kimliklerimizi saklamak zorunda bırakılmaktayız. Toplumsal alanda görünür ve hissedilir olan, birilerinin/toplumun hakim kimliğidir. Bu hakim kimliğe uyum sağlamadığınız takdirde kendinizi cezaevi, tımarhane vs. gibi toplu tecrit kurumlarında görebilmektesinizdir. Bu kurumlarda bireyler, hakim kimliğe yönelik ehlileştirilmekte, uyumlulaştırılmaktadır. Uyumlu olsun ki hakim kimlik için tehlike arz etmesin. Yan komşuya giderken, markete giderken, kamuda çalışıyorsanız kamu kurumunun karakterine yönelik, özel sektörde çalışıyorsanız mensubu olduğunuz sektöre yönelik, okula gidiyorsanız okul kurumuna yönelik, kafeye oturmaya gidiyorsanız kafe ortamına yönelik, kütüphaneye gidiyorsanız kütüphane ortamına yönelik kimlik elbisesi giyersiniz. Mensubu olduğunuz ortama/mekana yönelik elbiseleriniz, istendik elbiselerdir aslında. Bulunulan koşula uyum sağlamak ve o koşulla bütünleşmek için koşulun kimliğine yönelik ona uyumlu kimlik elbisesi oluştururuz.

Peki şu noktada size şu soruları yöneltmem yerinde olacaktır: Kimlik elbiselerinizin farkında mısınız? Hangi tür kimlik elbiseleriniz var? Kimlik elbiseleriniz ne kadar çeşitli? Elbiseleriniz renkli mi yoksa sade tonlarda mı? Kimlik elbiselerinizin farkındaysanız elbiselerinizden memnun musunuz? Ya da memnun olmak zorunda mı kalmaktasınız???

Şimdi kendi üzerimize düşünme vaktidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cezalar havadan gelecek!
Cezalar havadan gelecek!
Yine motosiklet kazası
Yine motosiklet kazası