Advert
Advert
Advert
Akşam yemeği saati
Adem Yücel

Akşam yemeği saati

Bu içerik 362 kez okundu.
Advert

Akşam yemekleri erken saatte yenmelidir. Yenilenlerin hazmı kolay, kalorisi ve yağ oranı düşük olmaları yanı sıra zamanlaması da çok önemlidir.

Erken yenen akşam yemeği rahat uyumamızı sağlarken, geç yenen sindirim sisteminin doğal, olağan ritmini bozar. Bu sebeple obeziteyle mücadelede akşam öğününün zamanlaması önemlidir.

Geç yenip hazım işlemine zaman kalmadan yatılması durumunda gece boyu devam edecek olan sindirim sistemi faaliyetleri kişiye kilo olarak döneceği gibi terleme, şişkinlik, reflü vb. birçok uykuyu kaçıracak sıkıntıya da sebep olacaktır. Uykuda salgılanan ve çok önemli bir hormon olan melatoninin de salınımı bozulacaktır.

Mümkünse akşam yemekleri 19.00-20.00’yi geçmemelidir. Çiğ değil pişmiş gıdalar mümkünse haşlama yöntemiyle yapılanlar yenmelidir. Kalorisi düşük, katkısız ürünler bir bardak ayran, süt, limonata da diyet yapan, obezite ile mücadele edenlerde iyi bir alternatiftir. Tüketeceğiniz bir paket THİN THİNK BUĞDAY veya SİYAH PİRİNÇLİ DİYET LİFLİ rahat uyumanıza yeterli gelecektir. Tatlı amacıyla de pirinç krakerden sadece 2 adet sizi tatlıya doyuracaktır. Alacağınız kalori toplamı da iki dilim ekmeğin kalorisini geçmeyecektir.

Karnitin ve CLA işe yarıyor mu?

Obezitenin çok arttığı günümüzde zayıflama programlamalarında sıklıkla kullanılan karnitin ve CLA'nın (conjuge linoleik asid) ciddi bir fayda sağladığı saptanamamıştır. Her iki desteğin de " yağları erittiği'' ve '' yağları kasa dönüştürdüğü'' konusunda, iddia edildiği gibi destekleyen kanıtlar sağlanamamıştır. İlle de yağları yakma ve kasa dönüştürme iddiası için uygulamada bir destek aranıyorsa kişi, bu iki maddenin piyasadaki preparatlarından kullanabilir ve bir zarar görmez. Sadece diyetin maliyeti çok yükselir.

 Su içmek yarıyor mu?

Doksanlı yılların başında insülin direnci kavramı, metabolizma biliminde yerini aldıktan sonra anlaşıldı ki bazı bedenlerin yaptığı aşırı insülin kişiyi unlu şekerli gıdalara yöneltmekte ve bu kişiler serçe kadar beslenseler dahi aşırı kilolu hale gelebilmektedir. Gerçekten de sanki içtikleri su adeta kilo olarak depolanır gibi olmaktadır. Bu kişiler açlık ve tokluk insülin seviyelerini ölçtürmeliler. Açlık insülini 8 ünitenin, tokluk insülini 40  ünitenin üzerindeyse tehlike var demektir. “İnsülin direnci olanlar ne yapmalı?” başlıklı makalemizi mutlaka uygulamaya geçirmelidir. Aksi halde kuş kadar yiyip fil gibi olanlar grubuna dahil olacaklardır.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cezalar havadan gelecek!
Cezalar havadan gelecek!
Yine motosiklet kazası
Yine motosiklet kazası