Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert
10 Nisan…
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

10 Nisan…

Bu içerik 667 kez okundu.
Advert

10 Nisan 1845 tarihinde ilk defa bugünkü anlamda polis teşkilatının temelleri atılmıştır. Bu nedenle ülkemizde 10 Nisan, “Polisler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Polislik, zor meslektir. Özveri ister. Diğer devlet memurları gibi “Mesai saatim bitti” deyip çekip gidemezsiniz. Toplumun huzur ve güveni için her zaman kendinizi görevli hissedersiniz.

Sık sık gelen nöbetlerin dışında her olağanüstü durumda göreve çağrılırsınız.

Polislerimizin çoğu, emeği ile geçinen dar gelirli ailelerin çocuklarıdır. Köylü, esnaf, çiftçi ve memur ailelerden gelirler. Varlıklı ailelerin çocukları, polislik mesleğini pek seçmezler. Çünkü tehlikeli bir meslektir polislik.

Polislerimiz, devletin polisidir. Hiçbir siyasi partinin polisi değildir. Tüm devlet memurları gibi maaşlarını halkın ödediği vergilerden alırlar. Bu nedenle görev yaparken vatandaşlara eşit davranmalıdırlar. İktidara gelen siyasi partiler, polis teşkilatımızı kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek isterler. Geçmişte bunun acı örnekleri görülmüştür. Yetkililer, buna izin vermemelidir. Bu tutum, polis teşkilatımıza hep zarar vermiştir.

Polislerimiz, Ceza Usul Kanunu’na, Türk Ceza Yasası’na ve Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’na göre topluma hizmet ederler. Görevlerini yaparken biraz ölçü kaçarsa sorumlu olurlar. Yapmazlarsa gene sorumlu olurlar. Bu açıdan da yıpratıcı bir meslektir.

Ama vatandaşın mal, can ve namusu için yapılması gereken kutsal bir meslektir.

Vatandaşlarımızın en küçük bir tehlike anında başvurdukları tek adres polistir. Polisimiz, vatandaşların huzur ve güveni için her tehlikeyi göze alıp korkusuzca suçun ve suçlunun üzerine giderler. Bu konuda canlarını feda etmekten çekinmezler.

Polislerimizin sorunları da vardır.

Baş sorun ekonomiktir. Ek ödeneklerle çalışan polislerimizin ekonomik durumu, iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Ancak maaş göstergeleri düşük olduğu için emekli olduklarında maaşları yarı yarıya düşmektedir. Örneğin 2.500.00 TL maaş alan bir polisin emekli olduğunda maaşı 1.200.00 TL’ye düşmektedir. Bu para ile de emekli polisimiz, ailesini istediği gibi geçindirememekte, çocuğunu üniversitede okutamamakta, ek iş yapmak zorunda kalmaktadır.

Devlete bunca yıl hizmet eden polislerimizin emekli olduktan sonra hala ek iş yapmak zorunda kalmaları devletin ayıbıdır. Bu durum, derhal düzeltilmelidir. Emekli olan polislerimiz, insanca bir yaşam sürdürebilmelidir. Bu olanak, onlara çok görülmemelidir.

Polislerimizin başka bir sorunu, belki de baş sorunu örgütlenmeleri, Batılı ülkelerde olduğu gibi sendika kurmaları, kurulan sendikalara üye olmalarının engellenmesidir.

Çağdaş demokrasilerde her meslek grubu örgütlüdür. Sorunlarını meslek örgütleri aracılığı ile çözerler. Ülkemizde de bu eksiklik bir an önce giderilmeli, polislerimiz demokratik bir şekilde örgütleri vasıtası ile sorunlarını dile getirmeli, çözüm aramalıdırlar.

Birçok polisimiz, iktidar partisinin polisi gibi gösterilmekten ve kullanılmaktan yakınmaktadır. Özellikle toplumsal olaylarda görev yapan çevik kuvvet polislerinin vatandaşların üzerine orantısız güç kullanarak gitmesi eleştirmektedir. Elinde kitap ve defterlerden başka bir şey olmayan ve yere düşmüş bir kız öğrencinin acımasızca coplanması, polis teşkilatımıza olan güveni ve saygınlığı azaltmaktadır. Bu tür görüntülere derhal son verilmeli, uygulayanlar hakkında gerekli işlemler yapılmalıdır.

Polisimizin eğitim durumu, geçmişe göre bir hayli yükselmiştir. Polis, artık eskisi gibi korkulan, yanına yanaşılmayan değil, sorun çözen, sevecen bir yapıya kavuşturulmuştur. Büyük ölçüde bu çözülmüştür. Eksiklikler giderilmeli, yukarıda değindiğim görüntülere neden olmayacak şekilde hizmet içi eğitim arttırılmalıdır.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm polis arkadaşlarımızın 10 Nisan Polisler Günü’nü kutluyorum.

 

Not: Bu yazı, 10.04.2013 tarihinde yazılmış ve bu köşede yayınlanmıştı.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Ödemiş CHP’den ortak ses!
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı
Patates üreticileri don olayına karşı elyafla önlem aldı