Advert
Advert
Advert
14 Mart…
AÇILIM / Yaşar VARIŞ

14 Mart…

Bu içerik 867 kez okundu.
Advert

Osmanlı İmparatorluğu, son döneminde her alanda olduğu gibi tıp eğitiminde ve halk sağlığında da geri kalmıştı. Avrupa’da yaşanan Rönesans ve Reform hareketleri, Osmanlı’da yaşanmamıştı. Ulemanın baskısından çekinen padişahlar, matbaanın kurulmasına izin vermedikleri için matbaa kurulamamış, tıp alanındaki yenilikler ülkede öğrenilememişti. Bu nedenle yenilik hareketleri ile tanınan 2. Mahmut, ordunun doktor ihtiyacını karşılamak amacıyla 14 Mart 1827 tarihinde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in de önerisiyle ilk tıp okulu sayılabilecek Cerrahhane’yi kurmuştu.

Okulun kuruluş günü 14 Mart, ilk tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmekte ve  “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 14 Mart 1919 tarihinde işgal altındaki İstanbul da gerçekleştirilmiştir. O gün 3. sınıf tıp öğrencisi Hikmet Boran önderliğinde toplanan tıp öğrencileri, İstanbul’un emperyalist devletlerce işgalini protesto etmişlerdir. Protestoya günün ünlü doktorlarının da bizzat katılarak destek vermesi, Kurtuluş Savaşı öncesi halka moral vermiştir.

Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da Mustafa Kemal Atatürk, tıp eğitimine ve halk sağlığına büyük önem vermiştir. Kırıcı birçok hastalığın kökü kazınmıştır. “Beni Türk doktorlarına emanet edin” diyerek ulusal ve kamusal tıp eğitimine özendirmiştir. İstanbul’un ardından Ankara ve İzmir’de de tıp fakülteleri açılmıştır.

Son yıllarda ise uygulanmaya başlanan performans sistemi ile hastanelere şirket, hastalara da müşteri gözü ile bakılmaya, nitelikten çok niceliğe önem verilmeye başlanmış, hastalarıyla yeterince ilgilenen doktorların değil de daha çok hasta bakan, daha çok ameliyat yapan doktorların performansları yüksek kabul edilmiştir. Bu durum, zaman zaman doktorlar arasında rekabete yol açmış, hastalara ayrılan zamanın azalmasına ve bazı gereksiz işlemlerin yapılır olmasına sebebiyet vermiştir. Bundan hem devlet hem de hastalar zarar görmüştür.

Ülkede tıp fakültelerinin sayısı artmış ancak yeterli öğretim üyesi olmadığı için eğitimin niteliği düşmüş, donanımlı doktorların yetişmesi zorlaşmıştır. Buna rağmen ülkemizde doktor sayısı halen yetersizdir. Avrupa’da bir doktora yaklaşık 300 hasta düşerken bizde 600 hasta düşmektedir. Hastaneler, sabahtan akşama kadar tıklım tıklım doludur. Acil servisler ise ayrı bir üzüntü kaynağıdır. Orada çalışan doktorlar ve diğer sağlık personeli, büyük bir özveri ile çalıştıkları halde hastalara yetememektedir. Hekimlere ve sağlık personellerine karşı şiddet olayları sık yaşanmaktadır. Bazı kendini bilmezlerin büyük özverilerle vatandaşlara hizmeti veren hekimlere ve personele saldırıları mutlaka önlenmeli, failleri en ağır şekilde cezalandıracak ve caydırıcı olacak yasal düzenlemeler gecikmeksizin yapılmalıdır. Hekimlerin huzur ve güven içinde hizmet vermeleri sağlanmalıdır.

Sağlık hizmetlerine ulaşmak, zor ve zaman alıcı olmasının yanında pahalıdır. Hastanelerde alınan katkı payları, özel muayene ücretleri ve ilaçlar çok pahalıdır. “Parası olan yaşasın, olmayan ölsün” dercesine bir politika izlenmektedir. Sosyal devletlerde sağlık, eğitim gibi hizmetler, devletin görevleri arasındadır.

Genel Sağlık İş Sendikası Başkanı, bir demecinde “Sağlık çalışanlarımız adeta tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar. Bu kadar iş yükü fazlalığı, aşırı nöbetler, karşılaştıkları şiddet olayları, liyakatsiz atamalar ve angaryalar, personelimizi canından bezdirmiştir” diyerek mevcut uygulamalardan yakınmıştır.

14 Mart gibi özel günler, bayram olarak kutlamanın yanında mesleğin sorunlarının tartışıldığı, çözüm önerilerinin konuşulduğu günlerdir. Ben de bu özel günde ülkemizdeki herkesçe bilinen sağlık sorunlarına bir parça değinmek istedim.

Tüm olumsuzluklara karşın insanları yaşatmayı, acılarını azaltmayı, insanlığa daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük bir özveri ile yerine getiren doktorlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Cumhur Şener çalışmalara başladı
Cumhur Şener çalışmalara başladı