Advert
Advert
Advert
Ödemişspor Kulübü’nün kuruluş tarihi
Veli SEVİN

Ödemişspor Kulübü’nün kuruluş tarihi

Bu içerik 1382 kez okundu.
Advert

Geçen pazar günü Ödemişspor’un Kuşadasıspor ile yaptığı futbol karşılaşmasını izledim. Bölgesel Amatör Lig’de şampiyonluğa oynayan Ödemişspor, kalabalık ve ateşli bir taraftar desteğine karşın, göz dolduran bir oyun oynayamamakla birlikte, ikinci yarıda durumu 3-0’a kadar getirdi. Sonra, bir rehavet, bir gevşeklik ve birden filelerimizde gördüğümüz iki gol. Maçın son dakikalarında dökülen soğuk terler. Neyse ki karşılaşma sona erdi ve galiptik.

İnşallah bu yıl takımımız grubunda şampiyonluğu yakalayıp 3. Lig’e çıkacak gibi; temennimiz bu yolda. Eğer başarılı olurlarsa bir zamanlar 2. Lig’de top koşturan kırmızı-lacivertliler yine eski günlerdeki gibi Tire 1922 takımı ile tatlı bir rekabet içine girecek anlaşılan. “Tire 1922 Spor” adı birkaç yıl önce çıktı galiba, Tirespor yerine. Tireliler bu 1922 tarihini nasıl bulmuşlar, doğrusu anlayabilmiş değilim, hatta benim araştırmalarıma göre ilk kez “Tire İdmanyurdu” adıyla kurulan kulübün tarihi 1920’ye kadar da götürülebilir. ([1]) Her neyse, Tireliler 1970’de Tirespor olarak hayata geçirdikleri kulüplerinin adını Tire 1922 Spor olarak değiştirmekle gerçekten çok güzel yapmışlar. Çünkü tarihsel geçmiş moral güç ve motivasyon sağlayan önemli bir etken.

Şimdi Ödemişspor’a gelelim. Ödemiş’te ilk spor kulübü 1923’te Cumhuriyetimiz ile birlikte Altınova adıyla kurulur. Onu, 1925’te, sonradan Gençlikspor adını alacak olan Küçükmenderes, 1930’da da Yıldırımspor izler. Demek ki kentimizdeki ilk spor kulübünün kuruluş tarihi 1923 yılına uzanır.

Ödemişspor’un ise 1969’da Gençlik ve Altınova takımlarının birleştirilmesiyle, o zamanın Belediye Başkanı, rahmetli Muzaffer Gönen’in çabalarıyla kurulduğu sanılır. Bu nedenle Ödemişspor’un formasında 1969 tarihi yazılıdır. Ancak Ödemişspor resmi olarak ilk kez 1969’dan çok önce, 1935 Haziranında hayata geçmiştir. Elimizdeki kayıtlar ve fotoğraflar Ödemişspor Kulübü’nün böyle eski bir tarihe uzandığını açıkça belgeliyor. Ödemiş Halkevi himayesi altında faaliyet göstermeye başladığı anlaşılan Ödemişspor Kulübü’nün ilk başkanı, Ödemiş Jandarma Komutanlığı’ndan 1934’te emekli olmuş Fethi Uyguner’dir. ([2]) Üstteki fotoğraf Ödemişspor Kulübü’nün 1936 tarihinde yaptığı bir karşılaşma öncesi çekilmiştir. Bu takımdan tanıyabildiğim tek sporcu, aziz arkadaşım Ercüment Ovacık’ın babası Suphi Ovacık’tır (soldan 2. sporcu). Hatta, İkinci Dünya Savaşı’nın sıkıntılı yıllarında bu kulübün, Ödemiş’teki diğer takımlarla birlikte etkinliklerine son verdiğini ve 1940’ların ortalarında Ödemişspor adıyla yeniden kurulup 1954 yılına kadar yaşadığını da bilmekteyiz.

Bu belgeler doğrultusunda, 3. Lig’te top koşturmaya hazırlanan Ödemişspor’un kuruluş tarihini biz de 1969’dan 1923 yılına ya da Ödemişspor adıyla kurulduğu 1935 yılına çekmeliyiz. Futbolda yüz yıla dayanan geçmişimiz en büyük zenginliklerimiz arasındadır. Bize moral-güç sağlayan tarihimizin değerini bilmeliyiz.

Ödemişspor’a başarılar dilerim.

1- Bkz. V. Sevin, Ödemiş’te Futbol, Efe Ofset Matbaacılık, Ödemiş 2016, s.18

2- V. Sevin, Ödemiş’te Futbol, Efe Ofset Matbaacılık, Ödemiş 2016, s. 41 vd.

 

[1] Bkz. V. Sevin, Ödemiş’te Futbol, Efe Ofset Matbaacılık, Ödemiş 2016, s.18

[2] V. Sevin, Ödemiş’te Futbol, Efe Ofset Matbaacılık, Ödemiş 2016, s. 41 vd.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
YAVUZ GÖNEN     2018-03-12 SAYIN VELİ SEVİN ÖDEMİŞSPORUN KURULUŞU SANILDIĞI GİBİ DEĞİL, rahmetli babamım ve arkadaşlarının ve rahmetli osman kibar sayesinde, 1969 yılında t. futbol federasyonu üyesi ( ödemişli ama şimdi ismini hatırlıyamıyorum) saygıdeğer birinin çabalarıyla kurulmuş ve ilk olarak o yıl 3.ligte yer almıştır. saygılarımla
Kadriye hamurcu renda     2018-03-12 Ilk yıllarından bir oyuncusu da dayım Nuri Ödemiş tir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı