Advert
Advert
Advert
Her pazartesi diyete başlayanlardan mısınız?
Burcu Şenol

Her pazartesi diyete başlayanlardan mısınız?

Bu içerik 685 kez okundu.
Advert

Tamam, diyete başlıyoruz da neden olmuyor bu diyet? İki-üç gün, bilemedin bir hafta devam ediyoruz ama bir fark göremiyoruz? Ekmek yemiyoruz, hatta hiçbir şey yemiyoruz. Aç kalıyoruz, olmuyor.

Her seferinde büyük umutlarla başlanan diyetler, ne yazık ki mutsuz sonla bitiyor. Herkesin bildiği perhiz yani diyet, “Bir kimsenin beslenme düzeninde sağlığı korumak ya da düzeltmek için uygulanan sınırlama” olarak tanımlanır.

Öncelikle kilo verememe ya da alamama sebebiniz metabolik sorunlardan kaynaklı olabilir. Detaylı kan tahlili ve doktor kontrolü sonrasında bir diyetisyene danışmalısınız. 

Alıştığınız bir yaşam ve beslenme düzenini değiştirerek farklı bir hayata başladığınızın bilincinde olmalısınız. Kendinizi tanımalısınız. Her bireyin vücudu farklıdır. Size önerilenler ve hazırlanan diyet programları da özel olmalıdır. Televizyondan ya da komşudan duyduğunuz diyet programları, size özgü değildir. Herkese inanmamalısınız.

Diyete başlayıp bırakmanın en etkili sebebi, motivasyonu kaybetmektir. İnançla atılan adımların çok kısa sürede sonuç vermesini bekliyoruz. Üç gün içinde 10 kilogram vermek, gerçekten mucizevi olurdu. Ya da bir hap içip bir anda bütün kilolardan kurtulmak da. Öncelikle şunu unutmamanızı istiyorum: Alınan kilolar, bir anda depolanmıyor. Yani 3-5 gün içerisinde 10 kilogram birden almadığımız gibi bunu kısa sürede vermek de imkansız. Kendimizi motive edecek şeyler bulmamız gerekiyor. Beğendiğiniz bir pantolonu almak, sevdiğiniz bir yemeği gönül rahatlığıyla yemek gibi şeyler, sizi motive edebilir. Motivasyon içinizden gelmeli. Dış kaynaklar, sizin gücünüzü azaltmamalı. Siz istemedikçe diyet yapamazsınız. Kendinize inanın. Güç, sizin içinizde.

Sosyal hayattan soyutlanmadan diyete devam edilmelidir. Ama bu, şu demek değil: Her gittiğiniz yerde bütün ikramlıklardan yemelisiniz, dışarıda yediklerinize dikkat etmeyeceksiniz.  Kendinize ve karşınızdaki kişilere “Hayır” demeyi bilmelisiniz. “Arkadaşlarla yemeğe gideceğiz”, “Günüm vardı, bugün diyet yapmak olmaz” gibi bahanelerden uzaklaşın. Bir günde kilo almadığınız gibi bir günde diyetten uzaklaştırmaz. Motivasyonunuzu düşürür.

Diyet konusunda yanlışa düşülen en büyük nokta ise diyetin kısa bir sürede yapılacağı, yasaklarla dolu bir listenin olması ve ideal kiloya ulaştıktan sonra son bulacağı inancıdır.

Diyet yapmak, aslında sizin sağlıklı bir hayata adım atmanızı sağlayan bir yöntemdir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin öğrenildiği, beraberinde sporun da olduğu dönemdir. Ve kaliteli, uzun bir yaşamın ilk aşamasıdır. Yediklerinizin daha sağlıklı olmasıdır. Kendinize daha fazla inanmanız ve güvendiğiniz dönemdir. İdeal kilolara ulaştıktan sonra da devam edilmesi ve yaşam tarzı haline gelmesi önemlidir. Sağlıklı beslenmenin ödülleri çok güzeldir. Kilolu olmanın ise çok ağırdır.

Şunu unutmayın, diyet yapmak ve sağlıklı beslenmek kolaydır. Zor olan ise kilolu ve sağlıksız yaşamaktır.

Uzun zamanda ve dengeli beslenerek verilen kilonun sağlıklı olduğunu unutmayın ve kilo verme konusunda motivasyonunuz ne kadar yüksekse o kadar başarılı olursunuz.

Kendinize güvenin, başarabileceğinize inanın. Düşündüğünüzden daha iyisini yapabilirsiniz.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı