Advert
Advert
Advert
Zor geldin 2018
Ece KÖSEOĞLU

Zor geldin 2018

Bu içerik 1355 kez okundu.
Advert

2017 eskidi, 2018’i kutladık dün gece.

Tebrikler, nur topu gibi borçlarımız oldu, bu sabah yeni zamlara açtık gözleri. Hadi yine iyiyiz, 2017 son kıyağını yaptı bize, yılbaşı çekilişinde arkadaşa aldığımız eşyanın yeni fiyatını duyunca derin bir ”ohh” çekeceğiz.

***

Ben, 2018’de ne olacağını da çok iyi biliyorum: Özel ihtiyaçlarımızı geçtim, temel ihtiyaçlara gelen zamlara boyun eğerek girdiğimiz yeni bir sene, eskimeye yüz tutarken boynumuzu bükecek,  her zaman olduğu gibi bu sefer de 2019 sayısına umut bağlayacağız.

***

2017 yılının son on saniyesi geriye doğru sayarken hayatımızdaki her şey daha güzel olacakmış gibi girdiğimiz yeni bir yıl, bizden bir yaş daha götürüyor sevgili okurlar. Artık geçtiğimiz on iki aydan daha iyisini yapmak, daha iyi bir yere gelebilmek adına bir merdiven daha çıkmamız gerektiğini hatırlatıyor bize 2018. Vergilerin, zamların sürekli olarak arttığı bir ülkede daha çok çalışmak gerektiğini anımsatıyor. Belki bir an unutmak istediğimizden bütün bunları, kendimizi eğlenceye kaptırıveriyoruz her yılbaşı akşamında.

***

Ne güzel anlatıveriyor o iki cümleyle Cemal Süreya hayatı. Diyor ya, “Hayat kısa, kuşlar uçuyor.”

Günaydın Ödemiş.

Hayat kısa, suya yüzde 10 zam geldi.

Hayat kısa, elektriğe yüzde 8.8 zam geldi.

Hayat kısa, asgari maaş 1603 lira.

Hayat kısa, trafik cezaları, ehliyet, pasaport ile cep telefonu vergilerine yüzde 14.47 zam geldi.

Günaydın Ödemiş, iğneye ipliğe zam üstüne zam geldi.

***

”Gelen gideni aratmasın” diye düşünür dururum kendi halimde zaman zaman. ”Yeni bir yıla bu kadar sevinecek ne var be Ece?” diye sorarım kendime. Her eskiyen yılın öğrettikleri, yaşattıkları bir başka işler insanın bedenine; o konu çok başka ama 2018’e 32 diş sırıtarak girmeli mi yoksa güne uyanmak yerine gerçeklere mi uyanmak gerekli bilemiyorum var olan durumu düşününce.

Yine de tüm enerjimle, sevgimle, dört yıllık üniversite dönemimin ardından yılbaşını ilk defa canımdan çok sevdiğim ailemin yanında kutlayacak olmanın mutluluğu ve huzuruyla adım attım 2018’e.

Daha çok çalışarak, yeni şeyler öğrenerek, kazanarak geçireceğimiz dolu dolu bir yıl olsun.

2017’ye hasret, okurlara selam.  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı