Advert
Advert
Bugün bana, yarın size
AYRINTI / Mehmet ŞAHAN

Bugün bana, yarın size

Bu içerik 1029 kez okundu.
Advert

Apartmanlar, şehirlerin dikine büyüdükleri mekanlardır. Bu mekanlarda birçok insan bir arada yaşar. Bir arada yaşamanın getirdiği öyle akıl almaz sorunlar vardır ki, burada yaşayan insanları birbiriyle geçimsiz hale getirir. Gökdelen dediğimiz bazı apartmanların içinde yaşayan insan sayısı, birkaç köyün nüfusundan fazladır. Köyden şehre başlayan göçlerle şehirlerin nüfusu artmış, köylerin nüfusu azalmıştır. Geldiği yerde özgürce yaşadığı evinden gelip apartmanlara yerleşen birçok insan geçmişte yaşadığı gibi yaşamını sürdürmeyi istemektedir. Apartmanlarda toplu yaşamanın kurallarını bilmeyen, bilip de uymayan insanlar çoğunluktadır. Kimileri var ki, üniversite okumuş ama insanları rahatsız etmekten zevk alır. Çöpünü kendi kapısının önüne değil de komşusunun kapısının önüne koyar. Toplu yaşama kültürleri gelişmeyen aileler, aynı apartmanda yaşarken birbirlerine sorun çıkarmaktadır. Üst katlardan çırpılan halı ve sofra örtülerinin döküntüleri, alt kattakilerin balkonlarına ya da pencerelerine düşmektedir. Bu da alt katta oturanları doğal olarak rahatsız eder ve çatışma başlar. Ortak kullanılması gereken bahçenin hor kullanılması ve bazı sakinlerin çöp atması da tartışma konusudur. 
Apartmanın dış kapısının kullanımı ile ilgili anlaşmazlıklarda görülür sık sık. Kimileri apartmana her giriş çıkışta kapıyı dikkatlice kapatırken kimileri inadına açık bırakır. Kimileri kapıları yavaşça kapatırken kimileri de hızlıca çarparak kapatır. Yapılan toplantılarda bu konular üzerinde ne kadar konuşulursa konuşulsun dikkate almayanlar olmaktadır.
Apartman sakinlerinin çoğunun bisikleti ya da motosikleti vardır. Bunları koyacak özel bir yer yapılmadığından herkes merdiven boşluğuna bırakmaktadır. Birçok apartmanda bunların yüzünden apartmana girişler ve çıkışlar zor olmaktadır. Aslında apartmanlar yapılırken bu konu dikkate alınmalı, bisiklet ve motosikletler için özel bir yer yapılmalıdır. Diyeceksiniz ki, “Hocam otomobiller için de park sorunları yaşanmaktadır.” Doğrudur. Yeni yapılaşmalarda bu konular dikkate alınmalı, planlar yapılırken düşünülmelidir. Belediyeler, bu konunun takipçisi olmalıdır. Şimdiden park sorunu yaşanan yerlerde 30-40 yıl sonra yaşanacak olan park sorununu göz önüne getirirsek konunun önemini daha iyi anlayabiliriz. 
Günlük yaşantımızda hepimiz ufak tefek sorunlar yaşıyoruz apartmanlarla ilgili. Şimdi size medyaya yansıyan bir olayı anlatmak istiyorum. Torbalı’da ikinci katta oturan bir vatandaş, bisikletini aşağıda yer bulamadı da mı yoksa çalınmasından mı korktu bilinmez, ikinci kata çıkarmış, kendi kapısının önüne koymuş. Tesadüfe bakın ki aşağıda o kadar bisiklet dururken bunun bisikletini çalmışlar. Sakınan göze çepel batmaz denir ama bu vatandaşımız her ne kadar önlem almışsa burada aksi olmuş. Sakınan göze çepel batmış. Bisikleti çalınan vatandaş, kusuru komşularının sokak kapısını açık bırakmasında bulmuş. Bunu komşularına sitem dolu bir yazıyla bildirmiş:
Kapının arasına koyduğunuz taştan,
Kapatmadığınız kapıdan,
Çalan zile “Kim o?” demeden açtığınız kapıdan dolayı ikinci kattan kapımın önünden kızımın bisikleti çalındı.
Bugün bana, yarın size.
Sevgi, saygı ve mutluluklar.
Yeni yılınızı kutluyorum.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Başyazarımız Erdal'ı özlemle anıyoruz
Ödemişli üretici patatese yöneldi
Ödemişli üretici patatese yöneldi